Воиславски манастир „Св. Илија“

манастир во Македонија

Манастир „Св. Илија“манастир во југоисточниот дел на Македонија, на североисточните падини на планината Смрдеш, во близина на селото Воиславци.

Воиславски манастир „Св. Илија“
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеВоиславски манастир „Свети Илија“
Други имињаМанастир „Свети Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Илија“ (стара)
Црква „Св. Илија“ (нова)
Личности
Место
Местово близина на Воиславци, Општина Радовиш Македонија Македонија
Координати41°35′00″N 22°28′22″E / 41.58333° СГШ; 22.47278° ИГД / 41.58333; 22.47278
Видливи остатоцидве цркви, конак
Отворен за јавностада
Други информации(Ораовичко-воиславска парохија)

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегуваат две цркви и конак.

Црква „Свети Илија“ (стара)

уреди

Градбата на црквата е со правоаголна основа и мала плитка апсида на источната страна.

Црква „Свети Илија“ (нова)

уреди

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна.

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди