Црква „Св. Јован Крстител“ - Воиславци

манастирска црква на Воиславскиот манастир „Св. Јован Крстител“

Свети Јован Крстител — манастирска црква на Воиславскиот манастир „Св. Јован Крстител“.

Свети Јован Крстител

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°35′30.1″N 22°27′29.5″E / 41.591694° СГШ; 22.458194° ИГД / 41.591694; 22.458194
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Изградба 1996
Осветување 18 септември 2005
Архитектонски опис

Историја

уреди

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен во 1996 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Стефан. Црквата била осветена на 18 септември 2005 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Агатангел.[1]

Архитектура

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот на црквата се наоѓа на западната страна кон којашто е доградена затворена припрата во којашто се влегува од северната страна. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди. Внатрешноста на црквата не е живописана, а иконите се изработени од зографите: Крсто Тарабунов, Тони и Ромео од Радовиш.[1]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди