Црква „Св. Ѓорѓи“ - Воиславци

црква во селото Воиславци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
St. George Church (Voislavci) (1).jpg
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Координати 41°35′3″N 22°28′10″E / 41.58417° СГШ; 22.46944° ИГД / 41.58417; 22.46944Координати: 41°35′3″N 22°28′10″E / 41.58417° СГШ; 22.46944° ИГД / 41.58417; 22.46944
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Завршено 1883
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Ѓорѓи — — црква во радовишкото село Воиславци, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Радовишкото архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Ова е е гробишен храм, сместен на југозападниот крај на селото. Изграден е во 1883 година. Не е живописан. Автор на иконите во црквата е истакнатиот зограф Гаврил Атанасов.[1][2]

СликиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ораовичко-воиславска парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-28. Посетено на 2 септември 2016.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 297.

Надворешни врскиУреди