Црква „Св. Илија“ - Воиславци (стара)

манастирска црква на Воиславскиот манастир „Св. Илија“

Свети Илија — манастирска црква на Воиславскиот манастир „Св. Илија“.

Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°35′00.5″N 22°28′21.4″E / 41.583472° СГШ; 22.472611° ИГД / 41.583472; 22.472611
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Архитектура

уреди

Градбата на црквата е со правоаголна основа и мала плитка апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна, а просторот непосредно пред влезот е ограден со ниска метална ограда. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди