Европска организација за нуклеарно истражување (англиски: European Organization for Nuclear Research, француски: Organisation européenne pour la recherche nucléaire) позната као ЦЕРН (CERN)[2] — најголем центар за истражување на елементарни честички. Се наоѓа во околината на Женева, Швајцарија.

Европска организација
за нуклеарно истражување
Organisation Européenne
pour la Recherche Nucléaire
Location CERN member countries on map of Europe.svg
Земји-членки
Основана29 септември 1954[1]
СедиштеШвајцарија Женева, Швајцарија
Членство20 земји-членки и 8 набљудувачи
Генерален директорИталија Фабиола Ѓаноти
Мреж. место

Моментално најкрупниот и најзначајниот проект на организацијата е направата Голем хадронски судирач со која се трага по тајните на создавањето на материјата во универзумот, особено по фундаменталната честичка наречена „Хигсов бозон“.

Македонија учествува со Националната агенција за нуклеарни технологии на РМ.

ФинансирањеУреди

Ова е табела на буџетот од 2008:

земја членка учество мил. CHF
  Германија 19,40 % 208
  Обединето Кралство 17,35 % 186
  Франција 14,92 % 160
  Италија 11,43 % 122
  Шпанија 8,34 % 89
  Холандија 4,51 % 48
  Швајцарија 3,03 % 32
  Белгија 2,74 % 29
  Норвешка 2,70 % 29
  Шведска 2,56 % 27
  Полска 2,30 % 24
  Австрија 2,19 % 23
  Грција 1,83 % 19
  Данска 1,82 % 19
  Финска 1,40 % 15
  Португалија 1,12 % 12
  Чешка 0,96 % 10
  Унгарија 0,83 % 9
  Словачка 0,37 % 4
  Бугарија 0,20 % 2

ЧленкиУреди

 
Анимирана карта на промените во членството во CERN од 1954 до 1999 (граници во 1989 и 2008)
 
Членки на CERN (сино) и набљудувачи (црвено: САД, Израел, Турција, Јапонија, Индија и Русија) од 2008

Првите 12 земји потписнички и основачи од 1954 биле:

По формирањето, CERN регуларно примала нови членки.

Моментално членуваат 20 земји, од кои 18 се членки на ЕУ.

Осум додатни меѓународни организации имаат набљудувачки статус:

Земји кои не се членки, но имаат потпишано договори за соработка:

НаводиУреди

  1. CERN.ch
  2. името доаѓа од првобитниот назив Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire
  3. Macedonia joins CERN (SUP). Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2009-06-10.
  4. Djelic to meet CERN Director General[мртва врска]

Надворешни врскиУреди

ВидеоУреди

Координати: 46°14′03″N 6°03′10″E / 46.23417° СГШ; 6.05278° ИГД / 46.23417; 6.05278