Емил Димитриев

Емил Димитриев (19 март 1979 во Пробиштип) — македонски конзервативен политичар, социолог и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.[1] Димитриев бил назначен за привремен премиер на Македонија на 18 јануари 2016 година, по предвидената предизборна оставка на Никола Груевски од местото, како дел од Пржинскиот договор.[2] Мандатот на Димитриев како привремен премиер завршил на 1 јуни 2017 кога за премиер бил изгласан Зоран Заев.

Емил Димитриев
Emil Dimitriev January 2016 (cropped).jpg
Премиер на Македонија
привремен
На должноста
18 јануари 2016 – 1 јуни 2017
Претседател Ѓорге Иванов
Претходник Никола Груевски
Наследник Зоран Заев
Лични податоци
Роден(а) 19 март 1979 (1979-03-19) (43 г.)
Пробиштип, СР Македонија
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Установа Скопски универзитет
Белградски универзитет

НаводиУреди

  1. „Димовски: Емил Димитриев кандидат за премиер на Владата“. Нова Македонија. 14 јануари 2016. Посетено на 15 јануари 2016.
  2. „Премиерот Груевски достави оставка до Собранието“. Дневник. 15 јануари 2016. Посетено на 15 јануари 2016.
Политички функции
Претходник
Никола Груевски
Премиер на Македонија
2016–2017
Наследник
Зоран Заев