Фирдаус Неби

македонски театарски филмски и телевизиски глумец

Фирдаус Неби (р. 22 февруари 1952 во Скопје) — македонски театарски филмски и телевизиски глумец.

Фирдаус Неби
Роден 22 февруари 1952(1952-02-22)(72 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонски Турчин
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Цвеќе на карпата
Збогум Румелија
Македонски народни приказни
Време, води
Занимање глумец
Татко Шерафетин Неби

Во период од 1975 до 1982 година работи во Турски театар - Скопје. Од 1982 до 1986 година работеше во "Камерни театар Сарајево". Повторно работи во Турскиот театар во Скопје во период 1986 до 1989 година.

Филмографија уреди

Неби ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1975 Прва вечер ТВ-филм
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1980 Време, води ТВ-филм Теофил
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Жива земја ТВ-филм
1982 Време на летала ТВ-филм
1983 Ватрогашач ТВ-филм Работник
1984 Другарувања ТВ-серија Штркот
1987 Народни трибуни ТВ-серија
1987-1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Шабан
1989 Цвеќе на карпата ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Стефан
2010 Пилот ТВ-филм
2012 Жената која и ги изми солзите ТВ-филм Исмаил
2012 Претходното лето ТВ-серија
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија Хилми
2013 Соба со пијано ТВ-филм Илмаз
2014 Македонски народни приказни ТВ-серија Владиката
2015 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија
2018 Тишина ТВ-филм Петар
2018 Иднината е наша ТВ-филм Иљо
2022 Те сакам, се колнам ТВ-филм Ајдин
2022 Најсреќниот човек на светот ТВ-филм Партнерот на Аземина
2022-2023 Балканска приказна ТВ-серија

Награди уреди

  • Награда за најдобра машка улога за Улогата на "Пинторовиќ" во "Хасанагиница" на МТФ "Војдан Чернодрински" Прилеп (1979)
  • Награда за најдобра машка улога за "Расколников" во Злосторство и казна на МТФ "Војдан Чернодрински" Прилеп (1980)
  • Награда за најдобра машка улога за "Расколников" во Злосторство и казна на МЕС Сараево (1980)

Наводи уреди

  1. „Firdaus Nebi“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.

Надворешни врски уреди