Лојтерсдорф (Тирингија)

Лојтерсдорф (германски: Leutersdorf) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Лојтерсдорф
Црквата во местото Лојтерсдорф
Црквата во местото Лојтерсдорф
Црквата во местото Лојтерсдорф
Лојтерсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Лојтерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Франк Еренбергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,39 км2
Надм. височина 325 м
Население 215 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.vg-salzbruecke.de
Местоположба на Лојтерсдорф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°31′N 10°33′E / 50.517° СГШ; 10.550° ИГД / 50.517; 10.550

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди