Прва македонска кошаркарска лига 2000/01 - Разигрување

Првата македонска кошаркарска лига 2000/01 - Разигрување била конечната фаза на Првата македонска кошаркарска лига 2000/01. Разигрувањата започнале на 10 април, а завршиле на 13 мај 2001 година. Шест екипи играле во разигрувањето преку пласманот од регуларниот дел на сезоната. Разигрувањето го освоил Работнички и така станал првак на сезоната.

КостурУреди

  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                         
        1  Работнички ?? -  
  4  Куманово ?? 73 -     5  Жито Вардар ?? -    
  5  Жито Вардар ?? 78 -         1  Работнички 80 59 ?? - -
      3  МЗТ Аеродром 2000 72 49 ?? - -
        2  Никол Ферт 59 61    
  3  МЗТ Аеродром 2000 ?? - -     3  МЗТ Аеродром 2000 68 62  
  6  Неметали Огражден ?? - -  

ЧетвртфиналеУреди

(3) МЗТ Аеродром 2000 против (6) Неметали ОгражденУреди

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за МЗТ Аеродром 2000.

10 април
2001
[1] МЗТ Аеродром 2000 vs. Неметали Огражден    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
МЗТ Аеродром 2000 ја освоил серијата, 2-0

(4) Куманово против (5) Жито ВардарУреди

10 април
2001
[1] Куманово vs. Жито Вардар    Спортска сала Куманово, Куманово
Жито Вардар води во серијата, 1-0
12 април
2001
[2][3] Жито Вардар 78, Куманово 73    Спортска сала Гемиџии, Велес
Четвртини: 29-30, 12-18, 23-15, 14-10
Пое: Д. Тасов 20 Пое: повеќемина-2 20
Жито Вардар ја освоил серијата, 2-0

ПолуфиналеУреди

(1) Работнички против (5) Жито ВардарУреди

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Работнички.

18 април
2001
[4] Работнички vs. Жито Вардар    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Работнички ја освоил серијата, 2-0

(2) Никол Ферт против (3) МЗТ Аеродром 2000Уреди

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Никол Ферт.

19 април
2001
19:00[5]
[6][7][8] Никол Ферт 59, МЗТ Аеродром 2000 68    Спортска сала Младост, Гостивар
Судии: Марјан Стојовски, Данчо Ивановски
МТВ 2
Четвртини: 13-21, 15-16, 16-12, 15-19
Пое: Ѓ. Књазев 13
Ско: М. Мишунов 7
Дод: Б. Јоловиќ 2
Пое: Л. Ор 20
Ско: Л. Ор 10
Дод: Т. Гечевски 2
Израмнета серијата, 1-1
22 април
2001
[9] МЗТ Аеродром 2000 62, Никол Ферт 61    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
МЗТ Аеродром 2000 ја освоил серијата, 2-1

ФиналеУреди

(1) Работнички против (3) МЗТ Аеродром 2000Уреди

6 мај
2001
19:00[10]
[11][12] Работнички 80, МЗТ Аеродром 2000 72    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Пое: Ѓ. Чековски 24
Ско: Т. Симиќ 8
Дод: М. Куртовиќ 7
Пое: Л. Ор 18
Ско: Т. Гечевски 8
Дод: М. Србиновски 3
Работнички води во серијата, 1-0
10 мај
2001
[13][14] МЗТ Аеродром 2000 49, Работнички 59    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 8-15, 10-8, 16-18, 15-18
Пое: Л. Ор 21
Ско: Л. Ор 9
Дод: Ѓ. Војновиќ 2
Пое: Т. Симиќ 17
Ско: Т. Симиќ 9
Дод: М. Куртовиќ 6
Работнички води во серијата, 2-0
13 мај
2001
19:00[13]
[15] Работнички vs. МЗТ Аеродром 2000    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Работнички ја освоил серијата, 3-0

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 "Металците" полуфиналисти, Велешани славеа во Куманово[мртва врска] vest.com.mk 12 април 2001 Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „a“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Куманово последен полуфиналист[мртва врска] dnevnik.com.mk 14 април 2001
 3. Велешани преку Куманово до Работнички[мртва врска] vest.com.mk 14 април 2001
 4. Работнички најлесно досега до финалето[мртва врска] vest.com.mk 20 април 2001
 5. И Николферт и МЗТ со императивот победа[мртва врска] dnevnik.com.mk 19 април 2001
 6. МТВ 2 (30 март 2020). „NIKOLFERT - MZT (19.04.2001)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 4 април 2020.
 7. МЗТ првпат го победи Николферт, но во клучен момент од сезонава[мртва врска] dnevnik.mk 21 април 2001
 8. "Металците" стигнаа до израмнување во Гостивар[мртва врска] vest.com.mk 21 април 2001
 9. Подарок финале за МЗТ 2000 vest.com.mk 24 април 2001
 10. Кошаркарски спектакл утре во "Градски парк" dnevnik.com.mk 5 мај 2001
 11. "Инјекција" од Куртовиќ и од Веселиновски за победа на Работнички dnevnik.mk 8 мај 2001
 12. Продолжението на Работнички му донесе водство vest.com.mk 8 мај 2001
 13. 13,0 13,1 Работнички на една победа до осмата титула dnevnik.mk 12 мај 2001
 14. Трагедија и безредија vest.com.mk 12 мај 2001
 15. Работнички по осми пат шампион vest.com.mk 15 мај 2001

Надворешни врскиУреди