Список на тековни монарси

список на статии на Викимедија

Ова е список на моментални монарси кои се шефови на држава.

Азиски монарси уреди

Земја Монарх Вид
  Брунеј Султан Хасанал Болкиа Апсолутен
  Бутан Крал Џигме Кесар Намѓел Вангчук Апсолутен
  Јапонија Цар Акихито Уставен
  Камбоџа Крал Нородом Сихамони Уставен
  Малезија Крал Мизал Заинал Абидин Уставен
    Непал Крал Ѓанендра Уставен
  Тајланд Крал Пунипон Адунјадет Уставен

Африкански монарси уреди

Земја Монарх Вид
  Лесото Крал Летсие III Уставен
  Мароко Крал Мухамед VI Уставен
  Есватини Крал Мсвати III Апсолутен

Блискоисточни монархии уреди

Земја Монарх Вид
  Бахреин Крал Хамад Ибн Иса ел-Халифа Уставен
  Јордан Крал Абдула II Уставен
  Катар Емир Шеик Хамад ибн Калифа ел-Тани Апсолутен
  Кувајт Емир Саба ел-Ахмед ел-Џабер ел-Саба Уставен
  Оман Султан Кабус ибн Саид Апсолутен
  Саудиска Арабија Крал Абдула бин Абдул Азис ел-Сауд Апсолутен
  ОАР Шеик Халифа бин Зајед ел-Нахјан Апсолутен

Европски монарси уреди

Земја Монарх Вид
  Андора Ковојводи Никола Саркози и
Хоан Енрик Вивес и Сисилија
Уставни
  Белгија Крал Алберт II Уставен
  Ватикан Папа Бенедикт XVI Апсолутен
  Данска Кралица Маргарета II Уставен
  Лихтенштајн Кнез Ханс-Адам II Уставен
  Луксембург Велевојвода Анри Уставен
  Монако Кнез Алберт II Уставен
  Норвешка Крал Харалд V Уставен
  Обединето Кралство &
Комонвелт
Чарлс III[1] Уставен
  Холандија Кралица Беатрикс Уставен
  Шведска Крал Карл XVI Густаф Уставен
  Шпанија Крал Хуан Карлос I Уставен

Океаниски монарси уреди

Земја Монарх Вид
  Тонга Крал Џорџ Тупоу V Уставен

Во 1980, Шведска станала првата монархија која прогласила еднакво првородство, што значи дека најстарото дете на монархот, било женско или машко, е наследник на престолот. По ова истото го направиле шест други кралства (како Холандија во 1983, Норвешка во 1990 и Белгија во 1991).

  1. „Чарлс III“. Википедија. 2023-07-17.