Џигме Кесар Намѓел Вангчук

Џигме Кесар Намѓел Вангчук (ѕонгка: འཇིགས་མེད་གེ་སར་རྣམ་རྒྱལ་དབང་ཕྱུག་[1]), р. 21 февруари 1980) е петтиот крал на Бутан („друк ѓалпо“) и поглавар на династијата Вангчук.[2] Станал крал на Бутан на 14 декември 2006, а официјалното крунисување се одржало на 6 ноември 2008.

Џигме Кесар Намѓел Вангчук
Jigme khesar namgyel wangchuck name.svg
[[File:King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck (edit).jpg|frameless|alt=]]
Владеење14 декември 2006 - сè уште
Крунисување6 ноември 2008
ПретходникЏигме Синѓе Вангчук
НаследникЏигмел Уѓен Вангчук
Придружник наЏецун Пема
ДинастијаВангчук
ТаткоЏигме Синѓе Вангчук
МајкаЦеринг Јангдон
Верска определбаваџрајански будизам

НаводиУреди

  1. „A Legacy of Two Kings“. Bhutan Department of Information Technology. Посетено на 6 ноември 2008.
  2. Das, Biswajyoti (18 декември 2006). „Bhutan's new king committed to democracy“. Boston Globe. Архивирано од изворникот на 2007-03-12. Посетено на 9 ноември 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врскиУреди