Акихито

цар на Јапонија

Акихито (јапонски: 明仁; р. 23 декември 1933) — цар на Јапонија од 1989 до 2019 г. На престолот го наследил место својот татко Хирохито, а на 1 мај 2019 г. му го отстапил престолот на неговиот син Нарухито. Со тоа завршило раздобјето Хејсеј во јапонската историја, а отпочнало новото раздобје Рејва.

Акихито
明仁
Emperor Akihito cropped Emperor Akihito and Gene Castagnetti 20090715.jpg
Акихито во 2009
125-ти Цар на Јапонија
На престол7 јануари 1989 – 30 април 2019
Крунисување12 ноември 1990
ПретходникХирохито
наследствоНарухито
Премиери
Роден(а)23 декември 1933 (1933-12-23) (89 г.)
Царски дворец, Токио, Јапонија
СопружникМичико Шода
Деца
Detail
Нарухито, принц на Јапонија
Принц Акишино
Принцеза Нори
Полно име
Akihito (明仁)
ДинастијаЦарско семејство
ТаткоХирохито (Шова)
МајкаКоџун
Вероисповедшинтоизам