Сашко Коцев

македонски глумец

Сашко Коцев (роден на 28 ноември 1981 во Куманово) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, стендап комичар и водител.

Сашко Коцев
Роден 28 ноември 1981
Куманово
Познат по улогата во:
Трето полувреме
До балчак
Тврдокорни
Фамилија Марковски
Пусто турско
Занимање глумец
водител

Животопис

уреди

Сашко Коцев дипломирал на Факултетот за драмски уметности - Скопје во класата на Владимир Милчин.

Театарски улоги

уреди

Филмографија

уреди
Филмографија на глумецот Сашко Коцев
Год. Назив Улога
2000-ти
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија /
2003 Седум приказни за љубовта и свршувањето ТВ серија /
2006 Стрмоглави ТВ филм Келнерот
2006 Пусто турско ТВ филм Комита 2
2009 Жените на мојот сопруг ТВ филм Лазо
2010-ти
2010 Како да ме нема ТВ филм /
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија Кадијата
2011 Ова не е американски филм ТВ филм Специјалец
2011 Турни ме да Кинисам ТВ серија Маријан
2012 Скопје ремикс ТВ филм
2012 Трето полувреме ТВ филм Коста
2013 Само за губитници Краток филм Андреј
2013 Тиквешко востание ТВ-серија
2013-2014 Тврдокорни ТВ серија
2014 До балчак ТВ филм Крсто
2014 Кум ТВ-серија
2014 Враќање Краток филм Митре
2015 Ќе бидеме светски прваци ТВ филм Помошен тренер
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Јован Бабунски
2015 Медена ноќ ТВ филм Менаџер
2016 Пепи и Муто Краток филм
2017 Инсајдер ТВ серија Саша
2018 Еј ТВ филм Роберт
2018 Ефектот на Среќа ТВ филм Игор
2017-2019 Фамилијата Марковски ТВ серија Александар
2019-2022 Преспав ТВ-серија Велимир Весељак
2020,-те
2020 Зоки Поки ТВ-серија Филип
2020 М ТВ-филм Татко
2020 Хомо ТВ-филм Петар
2020 Налепница ТВ-филм Дејан
2022 Мими ТВ-филм Милош
2022 Снежана на крајот умира ТВ-филм Горазд
2022 Куќен притвор ТВ-серија Таки Коска
2023 Нешто слатко ТВ-филм Ацо
2023 Дали си маж ТВ-филм Татко
2024 Радио Милева ТВ-серија Буги

Настапи како стенд-ап комичар

уреди

Во август 2014 година, Сашко Коцев настапил на „Панч фестивал“ во Љубљана. Претходно, во 2013 година победил на фестивалот на стендап комедии „Лент“, одржан во Марибор.[1]

Надворешни врски

уреди


Наводи

уреди
  1. „Сашко Коцев настапи на Панч-фестивалот во Љубљана“, Дневник, година XVIII, број 5553, петок, 29 август 2014, стр. 20.