Пепи и Муто“ — македонски краткометражен филм од 2015 година, криминалистичка комедија во режија на Георги Унковски кој исто така е и сценарист на филмот.

„Пепи и Муто“
Плакат за филмот
РежисерГеорги Унковски
ПродуцентДарко Попов
СценаристГеорги Унковски
Главни улогиСашко Коцев
Петар Мирчевски
Зоран Љутков
Јордан Симонов
Никола Ацески
КинематографијаДимо Попов
МонтажаБлагоја Неделковски
Студио„Фокус Покус“
Премиера23 септември 2015 (2015-09-23) (Битола)[1]
Времетраење17 минути
ЗемјаМакедонија
Јазикмакедонски
Буџет€15.000 (проценка)

Содржина

уреди

Откако е принуден на предвремено пензионирање, полицискиот инспектор Пепи е задолжен да го научи кадетот Муто, неговата замена, како да стане вистински инспектор.

Улоги

уреди

Петиција

уреди

Во 2017 година била отворена онлајн петиција со која се барало овој краткометражен филм да прерасне во серијал.[2] До затворањето на петицијата таа постигнала 4.086 потписи.

Наводи

уреди
  1. „Прикажани „Платен убиец" и „Пепи и Муто" на филмското платно на 36-тото издание на фестивалот Браќа Манаки“. Факултети. 24 септември 2015. Посетено на 7 ноември 2018.
  2. „Публиката со петиција бара краткиот игран филм „Пепи и Муто" да стане серија“. Радио МОФ. 26 април 2017. Посетено на 7 ноември 2018.

Надворешни врски

уреди