Саждево

село во Општина Крушево

Саждево — село во Општина Крушево, во околината на градот Крушево.

Саждево
Саждево is located in Македонија
Саждево
Местоположба на Саждево во Македонија
Координати 41°27′7″N 21°16′19″E / 41.45194° N; 21.27194° E / 41.45194; 21.27194Координати: 41°27′7″N 21°16′19″E / 41.45194° N; 21.27194° E / 41.45194; 21.27194
Општина Крушево
Население 393 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 16021
Надм. вис. 663 м
Саждево на општинската карта
Саждево во Општина Крушево.svg

Атарот на Саждево во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во подножјето на Бушева Планина, оддалечено 31 километар северно од Крушево и 30 километри северозападно од Прилеп.

ИсторијаУреди

Селото се споменува во Трескавичкиот споменик од 17 / XVIII век.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Саждево живееле 154 жители, од кои 130 Албанци и 24 Роми.[1]

Според пописот од 2002 година во Саждево живееле 393 жители, од кои:[2]

Националност Вкупно
Македонци 0
Албанци 184
Турци 207
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 2
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948190—    
1953224+17.9%
1961246+9.8%
1971222−9.8%
ГодинаНас.±%
1981278+25.2%
1991299+7.6%
1994316+5.7%
2002393+24.4%

На табелата е прикажан преглед на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 154[1] 190 224 246 222 278 299 316 393

РодовиУреди

Саждево е албанско село

Според истражувањата од 1952 година, родови во селото се:

Албански

  • Доселеници: Зајак (13 к.) доселени се од северна Албанија. Го знаат следното родословие: Мемет (жив на 70 г. во 1952 година) Алим-Мемет-Браим, кој се доселил во селото; Туфо (10 к.) доселени се од северна Албанија во исто време со претходниот род; Грудовци (11 к.) доселени се од северна Албанија; Поповц (1 к.) доселени се во 1913 година од селото Дреново во Порече. Нивните роднини таа година се иселиле во Турција.[4]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1201 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 354 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.246.
  2. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Трифуноски, Јован Ф. (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања. Српска академија наука и уметности. ISBN 86-7025-267-8. OCLC 41961345.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди