Средни Рудни Планини (округ)

Средни Рудни Планини (германски: Mittlerer Erzgebirgskreis) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од запад надесно) окрузите Анаберг, Штолберг, слободниот град Кемниц и округот Фрајберг. На југ се граничел со Чешка (Карловарски крај).

Средни Рудни Планини
Landkreis Mittlerer Erzgebirgskreis

округ
Saxony mek.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеМариенберг
Површина
 • Вкупна595,36 км2 (229,87 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно93,483
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MEK
Мреж. местоhttp://www.erzgebirge-mek.de

ИсторијаУреди

Округот бил создаден во 1994 година со спојување на поранешните окрузи Мариенберг и Чопау. На 1 август 2008 година бил споен во новиот округ Рудни Планини.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓал на Рудните Планини (Erzgebirge). Највисоката точка е 891 метар високиот Хиртштајн (Hirtstein), додека најниската точка со 305 метри се наоѓа во Вичдорф. 40% од округот е покриен со шуми.

ГрбУреди

  Грбот покажува три симболи на типичните индустрии во округот. На лево е тркало, симболизирајќи ги водениците, кои биле раширени низ округот, како и симбол за модерните индустрии. Дрвото на лево е за многуте шуми и дрвната индустрија, додека чеканите долу се рударски симбол, бидејќи округот бил центар на рудартвото.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Ленгефелд
 2. Мариенберг
 3. Олбернхау
 4. Волкенштајн
 5. Цеблиц
 6. Чопау
 1. Амтсберг
 2. Бернихен
 3. Борстендорф
 4. Дојчнојдорф
 5. Дребах
 6. Горнау
 7. Гросолберсдорф
 8. Гросрикерсвалде
 1. Гринхајнихен
 2. Хајдерсдорф
 3. Пфафрода
 4. Поберсхау
 5. Покау
 6. Зајфен
 7. Венусберг
 8. Валдкирхен

Надворешни врскиУреди