Таненберг (Саксонија)

Таненберг (германски: Tannenberg) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Таненберг
Грб на Таненберг
Таненберг (Саксонија) is located in Германија
Таненберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Гајер
Месни единици 2
Градоначалник Кристоф Нојберт (независен)
Основни податоци
Површина 7,94 км2
Надм. височина 470−620 м
Население 1.101 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 139 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09468
Повик. бр. 03733
Портал www.gemeinde-tannenberg.de
Местоположба на Таненберг во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°36′24″N 12°56′57″E / 50.60667° N; 12.94917° E / 50.60667; 12.94917Координати: 50°36′24″N 12°56′57″E / 50.60667° N; 12.94917° E / 50.60667; 12.94917

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)