Хондорф (германски: Hohndorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Хондорф
Административна зграда во Хондорф
Административна зграда во Хондорф
Административна зграда во Хондорф
Грб на Хондорф
Хондорф во рамките на Германија
Хондорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Матијас Грошвиц (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,26 км2
Надм. височина 363 м
Население 3.461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 658 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09394
Повик. бр. 037298 u. 037204
Местоположба на Хондорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°44′44″N 12°40′24″E / 50.74556° СГШ; 12.67333° ИГД / 50.74556; 12.67333

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)