Лакташи — град и општина во централниот дел на Федерација Босна и Херцеговина, како дел од Република српска. Според податоците од пописот во 2013 година, Лакташи има 5.879 жители.

Лакташи
Laktaši
Српската православна црква во градот
Српската православна црква во градот
Грб на Лакташи
Грб
Местоположба на градот
Местоположба на градот
Лакташи is located in Босна и Херцеговина
Лакташи
Лакташи
Местоположба на Лакташи
Координати: 44°54′N 17°18′E / 44.900° N; 17.300° E / 44.900; 17.300
Земја Босна и Херцеговина
Entity Република Српска
Географски регионБосанска Краина
Управа
 • ГрадоначалникМирослав Коџоман [1]
Површина
 • Вкупна388,37 км2 (149,95 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно36.848
 • Густина94,9/км2 (246/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.51

ИсторијаУреди

Регионот околу Лакташи бил населен уште во камено време. Археолошките наоди од овој период се наоѓаат на ниски ридови во близина на реката. Исто така во регионот биле пронајдени и наоди од младо камено време, бакарно, бронзено и железно време. Римјаните оваа област ја освоиле во 9 година и во рамките на царството Лакташа се наоѓал на границата помеѓу Далмација и Панонија.

За време на отоманскиот период, регионот страдал постојано бидејќи се наоѓал на границата со Хабсбуршката Монархија. Во 1878 година Австроунгарија ја окупирала Босна и во 1908 истата ја анексирала, по кое градот започнал да се гради по западноевропски стил.

Во 1918 година Босна станала дел од Кралството на Србите, Хрватите и Словенците. авници и неколку производствени погони. Од 1929 до 1941 година Лакташи бил дел од Врбаска бановина на Кралство Југославија. По крајот на Втората светска војна бил во составот на СФРЈ, додека по распаѓањето на СФРЈ и крајот на Босанската војна, градот бил вклучен во новоформираната Република Српска.

ГеографијаУреди

Лакташи се наоѓа помеѓу општините Градишка и Србац на север, Прњавор на исток, Челинацв на југ, и Бања Лука на запад.

НаселениеУреди

Националност 1991 1981 1971
Срби 2.866 (82,28%) 1.879 (72,07%) 1.229 (86,85%)
Југословени 345 (9,90%) 538 (20,63%) 11 (0,77%)
Хрвати 99 (2,84%) 79 (3,03%) 77 (5,44%)
Муслимани 39 (1,11%) 15 (0,57%) 28 (1,97%)
Останати 134 (3,84%) 96 (3,68%) 70 (4,94%)
Вкупно 3.483 2.607 1.415

СпортУреди

Во градот се наоѓа и седиштето на фудбалскиот клуб ФК Лакташи кој настапува во Втората фудбалска лига на Република Српска. ФК Лакташи своите домашни натпревари ги игра на Градскиот стадион кој има капацитет од 3.500 гледачи. Клубот бил основан во 1974 година.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди