Приедор (босански, српски, хрватски: Prijedor) — град и општина во северозападна Босна и Херцеговина, поточно во ентитетот Република Српска. Градот се наоѓа во регионот Босанска краина и општината е втора најголема општина во Република Српска, а шеста во Босна и Херцеговина. Општината е со добар економски просперитет и има голем број индустриски гранки, сервиси и образовни центри.

Приедор
Prijedor
Општина
Грб на Приедор
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°58′N 16°42′E / 44.967° СГШ; 16.700° ИГД / 44.967; 16.700
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетРепублика Српска
Управа
 • ГрадоначалникМарко Павиќ[1]
Површина
 • Вкупна833 км2 (322 ми2)
Население (1991)
 • Општина112,543
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 (052)
Мреж. местоhttp://www.prijedorgrad.org

Население

уреди

Според пописите, Приедор имал:

година вкупно Бошњаци Срби Хрвати Југословени други
~1971~ 97.921 39.190 (40,02%) 46.487 (47,47%) 8.845 (9,03%) 1.458 (1,48%) 1.941 (2,00%)
~1981~ 108.868 42.129 (38,69%) 45.279 (41,59%) 7.297 (6,70%) 10.556 (9,69%) 3.607 (3,33%)
~1991~ 112.543 49.351 (43,85%) 47.581 (42,27%) 6.316 (5,61%) 6.459 (5,73%) 2.836 (2,54%)

Во 1991 година, само градот Приедор имал население од 34,635:

Збратимени градови

уреди

Збратимени градови:

Партнерски градови :

Значајни личности од Приедор

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди