44°36′24″N 17°51′36″E / 44.60667° СГШ; 17.86000° ИГД / 44.60667; 17.86000

Teslić
Теслић
Православна црква во градот.
Православна црква во градот.
Грб на Teslić
Местоположба на градот
Местоположба на градот
Координати: 44°36′24″N 17°51′36″E / 44.60667° СГШ; 17.86000° ИГД / 44.60667; 17.86000
Земја Босна и Херцеговина
EntityРепублика Српска
РегионДобојски регион
Управа
 • Општина ГрадоначалникД-р Милан Миличевиќ [1] (СДС)
Површина
 • Вкупна837,97 км2 (32,354 ми2)
Население (2013 census)
 • Вкупно41.904
 • Густина50,01/км2 (12,950/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.53

Теслиќ — град и општина во северноцентралниот дел на Федерација Босна и Херцеговина, како дел од Република Српска. Според податоците од пописот во 2013 година, Теслиќ има 7.518 жители.

Историја уреди

Градот бил основан во текот на 19 век со започнувањето на индустријализација на Босна и Херцеговина. Главни индустрии во градот се производи од дрво и хемиската индустрија. Долго време пред Теслиќ да започне економски да се развива, во регионот постоело село наречено Чечава и се смета дека е едно од најстарите населени места во регионот, од 10 век.

Од 1929 до 1941 година, Теслиќ беше дел од Врбаска бановина на Кралство Југославија.

Денеска индустријата се заснова главно на производство на дрво, млеко, облека, телекомуникации, електроиндустрија, метална индустрија и градежништво.

Население уреди

Националност 1991 1981 1971 1961
Срби 3.571 (41,25%) 2.465 (37,01%) 1.951 (40,02%)
Југословени 1.987 (22,95%) 1.557 (23,37%) 69 (1,41%)
Муслимани 1.889 (21,82%) 1.568 (23,54%) 1.595 (32,72%)
Хрвати 766 (8,85%) 954 (14,32%) 1.103 (22,63%)
Црногорци 51 34
Словенци 7 10
Македонци 1 1
Унгарци 3 3
Албанци 9
Останати 442 54 99
Укупно 8.655 6.660 4.874 '

Туризам уреди

Теслиќ е исто така познат како туристичко одредиште, главно поради Бања Вручица, лековита бања за лекување на кардио-васкуларни заболувања[2]. Комплексот се состои од пет хотели со капацитет од над 1000 легла.

Наводи уреди

  1. [1]
  2. „Бања Врућица“ (српски). Туризам Републике Српске. 20 декември 2010. Архивирано од изворникот на 2013-07-12. Посетено на 20 декември 2011.

Надворешни врски уреди