Бијељина

град во Босна и Херцеговина

Бијељина (српски, хрватски и бошњачки: Бијељина / Bijeljina) — град и општина во Босна и Херцеговина и втор најголем град во ентитетот Република Српска, веднаш зад Бања Лука. Во рамките на Босна и Херцеговина, Бијељина е петти најголем град . Градот се наоѓа во областа Семберија и важи за неофицијален центар на источна Република Српска. Од границата со Србија градот е оддалечен околу 6 километри и 40 км од границата со Хрватска.

Бијељина
Бијељина / Bijeljina
Грб на Бијељина
Местоположба на Бијељина
Местоположба на Бијељина
Координати: 44°45′N 19°13′E / 44.750° СГШ; 19.217° ИГД / 44.750; 19.217
ДржаваБосна и Херцеговина
Управа
 • ГрадоначалникМиќо Миќиќ [2]
Површина
 • Вкупна734 км2 (283 ми2)
Население [1]
 • Вкупно85,692 (проц.)
 • Општина150,000 (проц.)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.55
Мреж. местоsobijeljina.org

Население уреди

1991 уреди

Според пописот од 1991 година, општина Бијељина имала 96,796 жители:[2]

Според истиот попис од 1991 година, само градот имал 36,414 жители: [2]

  • Муслимани - 19.024 (52,24%)
  • Срби- 10.450 (28,69%)
  • Хрвати- 366 (1,00%)
  • Југословени- 3.452 (9,47%)
  • други- 3.122 (8,60%)

Според проценките од 2005 година, општина Бијељина имала 105,000 жители[3]

Значајни личности од Бијељина уреди

Збратимени градови уреди

Наводи уреди

  1. Prostorni plan Republike Srpske do 2015. Banja Luka, April 2008. p. 67 & 69
  2. 2,0 2,1 [1] Архивирано на 27 мај 2009 г. Bosnia and Herzegovina 1991 census. Посетено на 3 May 2007.
  3. Prostorni plan Republike Srpske do 2015. Banja Luka, April 2008. p. 69

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди