Дервента (српски: Дервента) — град и општина во Република Српска, ентитет на Босна и Херцеговина. Се наоѓа во регионот на Посавина, северозападно од Добој. Од 2013 година, има население од 30.177 жители. Општината опфаќа 57 села, како и самиот град.

Дервента
Дервента
Град и Општина
Местоположба на Дервента
Местоположба на Дервента
Country Босна и Херцеговина
Ентитет Република Српска
РегионПосавина
Управа
 • ГрадоначалникМилорад Симиќ [1]
Површина
 • Вкупна516,84 км2 (199,55 ми2)
Население (2013 census)
 • Вкупно30,177
 • Густина58,4/км2 (151/ми2)
Час. појасЦЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Повик. бр.53
Мреж. местоderventa.ba

Историја

уреди

Од 1929 до 1939 година, Дервента била дел од Врбаска бановина и од 1939 до 1941 година од Бановина Хрватска во рамките на Кралство Југославија.

Географија

уреди

Општина Дервента се граничи со Брод, Модрича, Добој, Станари, Прњавор и Србица, како и Хрватска преку реката Сава. Таа има површина од 517 km2 (200 sq mi) и вклучува 57 села покрај актуелниот град Дервента.

Градот Дервента лежи на реката Укрина, а патиштата од него водат до Брод, Которско (Добој), Прњавор (Бања Лука) и Србица.

Градот има населба наречена Дервентски Лаг, која значително се зголемила во последниве години поради растот на општината.

Демографија

уреди

Популацијата на Дервента е поделено на две различни категории. Првата е само демографија на населението во градот, додека втората ги опфаќа и сите други населби. Претходните пописи биле спроведени за време на периодот на СФР Југославија. Како и многу други области во земјата војната драстично го променил составот на населението на Дервента.

Население на градот
Година Срби  % Бошњаци  % Хрвати  % Југословени  % Останати  % Вкупно
1971 2,496 21.10% 5,065 42.83% 3,439 29.08% 459 3.88% 365 3.08% 11,824
1981 2,934 20.43% 4,593 31.99% 3,727 25.95% 2,799 19.49% 304 2.11% 14,357
1991 4,555 25.66% 5,558 31.31% 4,317 24.32% 2,623 14.77% 695 3.91% 17,748
Население на општината
Година Срби  % Бошњаци  % Хрвати  % Југословени  % Останати  % Вкупно
1971 23,124 41.18% 6,548 11.66% 25,228 44.93% 575 1.02% 666 1.18% 56,141
1981 22,840 40.06% 6,034 10.58% 23,629 41.44% 3,752 6.58% 755 1.32% 57,010
1991 22,938 40.60% 7,086 12.54% 21,952 38.86% 3,348 5.92% 1,165 2.06% 56,489
2013 22,349 81.55% 1,895 6.91% 2,573 9.38% 0.00 0.00% 277 1.01% 27,404

Спорт

уреди

Најпопуларен спорт во Дервента е фудбалот, а градот има долга фудбалска традиција. Првиот фудбалски клуб на Дервента бил формиран во 1919 под името ФК Дечко. Неколку други спортски здруженија биле формирани во Дервента пред почетокот на Втората светска војна. Војната предизвикала распаѓање на сите претходни клубови во Дервента и формирање на ФК Текстилец, кој се споил со ФК Дечко. ФК Текстилец сè уште се натпреварува во Првата лига на Република Српска, а домашниот терен е Градски стадион ФК Текстилец, кој има капацитет за присуство од околу 500 гледачи. Најуспешниот спортски тим на Дервента е ФК Дервента, кој во моментов се натпреварува во Премиер лигата во Босна и Херцеговина за ракомет. Дервента е познат во целиот регион за својата традиција на ракометна извонредност, создавајќи многу големи играчи, како и да имаат многу успешен клуб, со оглед на тоа што е толку мал град.

Надворешни врски

уреди

44°59′N 17°54′E / 44.983° СГШ; 17.900° ИГД / 44.983; 17.900