Разговор со корисник:Виолетова/Архива10

Додај тема
Тековни разговори

ПоздравУреди

Срдачан поздрав са Википедије на српском језику и добро дошла. --Ванилица (разговор) 18:28, 16 јануари 2016 (CET)

ШаблонУреди

Здраво Жане, ја избришав затоа што треба да испитам зашто поради нејзе текстот во целиот шаблон го даваше изместено, односно имињата на одделенијата не беа на средина. Да пронајдам и ќе ја вратам сликата, иако јас би препорачал да стои лого на ДАРМ, отколку негова слика. Исто така, сакав и да ти пишам дека планирам да ти ја преместам статијата и да гласи Историски архив (Битола), зашто кај нас не постои ваков вид на статија со цртичка. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 18:45, 16 јануари 2016 (CET)

Со загради ќе го направам. Инаку, има проблем, доаѓа некако полево, ќе испитам некои други опции, па ќе ја ставам :) Исто така, би сакал да ти укажам дека многу е битно кога создаваш вакви нови статии, за кои нема други јазични изданија да создадеш и предмет на Википодатоци (не знам колку ти е познато ова). Многу е едноставно, одиш на Википодатоци и од лева страна имаш опција за создавање нов предмет (во зависност од јазикот ќе ти биде „создал нов предмет“ или add new item), битно само го впишуваш името на статијата, краток опис и потоа во делот за Википедии, ќе впишеш мк и името на Википедија и со тоа е создаден целиот предмет. Многу е битно сите статии да ни се поврзани со Википодатоци, бидејќи се повеќе се влечат податоци од таму. --Ehrlich91 (разговор) 18:55, 16 јануари 2016 (CET)
Немаше создадено предмет за битолскиот архив, па затоа ти посочив. Воедно, не е лошо да ти дадат и слики за архивите веќе кога ги создаваш самите статии. Сигурно имаат некоја, бидејќи побарав на Ризницата, ние немаме. -Ehrlich91 (разговор) 20:27, 16 јануари 2016 (CET)

Brišenje od istorijata na sodržini so pcuenje i pornografijata/МолбаУреди

Здраво админ. Снежана, ќе можам ли љубезно да Те замолам Ови „уредувања"[1] [2] со порно содржина ,врз основа на пцуење/навреди, да бидат избришани од историјата на страницата со И. Ј. Со почит, поздрав, И. 77.46.194.34 (разговор) 23:44, 25 јануари 2016 (CET) P.S. Нормално, доколку технички е возможно. Поздрав, 77.46.194.34 (разговор) 00:33, 26 јануари 2016 (CET)

За жал не можеме да бришеме историја. Добро е што таквите уредувања се отстранети, па обичните посетители не можат да ги видат. Поздрав --Виолетова (разговор) 00:37, 26 јануари 2016 (CET)
Добро во ред, но неодмна и на друга Вики, имаше слична ситуација и беше бришано [[3]]. Доколку во иднина, се сторат технички можности би било и во интерес на самата Википедија (за заштитата на дигнитетот на Вики.) да се елиминираат содржини со флагрантни навреди и вулгарно пцуење комбинирано со експлицитна агресивна порнографија. Поздрав и се најдобро. 77.46.194.34 (разговор) 00:51, 26 јануари 2016 (CET)
@77.46.194.34: Избришани се уредувањата, а самите корисници се веќе блокирани од наша страна. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 01:02, 26 јануари 2016 (CET)
Blagodaram ! 77.46.194.34 (разговор) 01:15, 26 јануари 2016 (CET)

Маче за Вас!Уреди

За Разбирање.

Проф. д-р Игор Јанев (разговор) 00:10, 12 февруари 2016 (CET)

СИЕ Пролет 2016Уреди

Здраво, веќе неколку недели трае меѓународниот натпревар „СИЕ Пролет 2016“, во кој земјите од Средна и Источна Европа пишуваат едни за други. Доколку сакаш да се вклучиш во овој интересен натпревар, впиши го твоето корисничко име во списокот и можеш да одбереш една од многуте статии во издвоените списоци по земја. Натпреварот трае до 31 мај, а за првите тројца ќе бидат обезбедени материјали/книги/енциклопедии. Доколку имате некои прашања, контактирајте го корисникот Ehrlich91. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:05, 25 април 2016 (CEST)

Предупредување за бришење на податотекаУреди

Здраво Админ.Снежана,

Благодарам за одобрувањето на мојата статија Илија Петруш Цветковски. Ми треба мала помош околу споменатата статија,проблемот се јавува од страна на EugeneZelenko,администратор,назнам од која држава,ми праќа порака: Warning for deleting Affected:

File: Spomenica.jpg And also:

File: Elias Petrushev Cvetkovski.jpg Yours sincerely EugeneZelenko ( talk ) 14:39, 1 September 2016 (UTC) Reason for the request: Historical photo and document. Proper author / date / country of creation information should be supplied to determine copyrights status.

Стварно незнам од која причина се бара од мене да доставам авторско право,се работи за слика на мојот дедо загинат борец во НОВ и тоа е негова слика од 1938 година,споменицата е од 1950 година,не постои начин да се обезбеди авторско право,според конвенцијата за заштита на авторски права во која членува и Македонија документите се од јавен карактер а фотографијата е наследство и незнам од каде вакви барања,како да го решам проблемот,оваа што Вам Ви го кажувам му го препратив но неговиот одговор беше:

Official documents are often exempted from copyrights, but you need to find relevant public domain tag. If photographer is unknown, approximate date of creation is needed, copyrights may be expired and photo is in public domain now. See Commons:Copyright rules by territory for details. --EugeneZelenko (Разговор) 13:53, 2 September 2016

Како да се реши проблемот,зошто ако Вие ја одобрувате мојата статија како може некој друг администратор да упатува закана за бришење,пак ќе повторам за фотографијата не може да се обезбеди право на сопственост,а докуменотот споменица е доказ дека се работи за борец од НОВ.

--Ljubisha Cvetkovski 23:09, 2 септември 2016 (CEST)

Здраво Љубиша, проблемот е следниов:
За Споменицата во делот: Source, не може да стои Own work, бидејќи не е, туку извор е дедо ти, па треба да стои неговото име и презиме. Во делот: Author, не може да се ставиш самиот, туку треба да стои unknown. Датумот не треба да е од денот кога си ја закачил, туку од кога потекнува документот (значи - 1950). Потоа, во делот за лиценцата треба да стои шаблонот {{PD-GOV-RM}} .
За File:Илија Петрушев Цветковски.jpg слично - извор е дедото, автор - непознат (се мисли на тоа кој сликал), а лиценца во случајот е {{PD-Macedonia}}
Сето ова веќе го направив јас, но ако има проблем повторно, да знаеш за другпат како да ги пополниш потребните места. Добро би било на ЕугенеЗеленко да му одговориш дека е поправено и да прашаш дали е сега во ред. Поздрав, стојам на располагање ако треба уште некоја помош. --Виолетова (разговор) 23:47, 2 септември 2016 (CEST)

Ајде и јас да се вмешам. Ако сликата е Ваша или на Ваш предок тогаш вие сте соптвеник на авторските права и таа треба да се лиценцира со следнава лиценца {{self|cc-by-sa-3.0|GFDL}}. Одете на страната на сликата и сменете ја лиценцата и никој нема право да брише сопствени слики. Поздрав и пријатно уредување--Р ашо  23:55, 2 септември 2016 (CEST)

Така е, освен ако не се истечени авторските права. Во случајот со фотографија од 1938, од непознат фотограф, авторските права се истечени, па би требало да е во јавна сопственост. Документите и пишуваните објавени официјални текстови, во РМ според законот, се во јавна сопственост, немаат авторски права (во случајот на Споменицата). Претпоставувам дека заради тоа ги номинирале за бришење. Поздрав - Виолетова (разговор) 00:05, 3 септември 2016 (CEST)


Фала многу за помошта и на двајцата се надевам дека во иднина нема да имам слични проблеми. Поздрав, --Ljubisha Cvetkovski 00:13, 3 септември 2016 (CEST)

Не е проблем. Ако грешам во врска со авторските права (дека треба да се во јавна сопственост), слободно смени ја лиценцата во онаа што Рашо ја предлага. Поздрав --Виолетова (разговор) 00:17, 3 септември 2016 (CEST)

Здраво админ.Снежана,

Само што добив инфо од админ.EugeneZelenko,го има повлечено барањето за бришење на датотеките,односно ги има прифатено промените што Вие ги направивте,благодарам уште еднаш за помошта. Поздрав,

--Ljubisha Cvetkovski 20:12, 3 септември 2016 (CEST)

Маче за Вас!Уреди

ova go sakam 123sofija (разговор) 16:46, 27 октомври 2016 (CEST)

Ќе го добиеш 123sofija, кога ќе сработиш статија :). Поздрав - Виолетова (разговор) 16:51, 27 октомври 2016 (CEST)

ПоздравУреди

Подраво Админ.Снежана, јас сум нов на Википедија на македонски јазик, прво на сите сакам да се извинам, кои не го зборуваат македонскиот јазик многу добро. Може да се погледне во моето менување сум, како што ги напиша вчера, и никој не ги проверат уште. Поздрав :)--Сарајлија! (разговор) 11:25, 7 декември 2016 (CET)

Ќе бидат проверени, не е проблем. Поздрав и пријатно уредување. -Виолетова (разговор) 11:38, 7 декември 2016 (CET)

Ви благодариме за тоа, јас имам само овие три страницата за момент, и јас на крајот ќе се обиде да направи другите страницата да биде помалку грешки. Можете ли само да се каже дека овој страница има доста грешки, или е дека помал број?--Сарајлија! (разговор) 13:31, 7 декември 2016 (CET)

Јас само сакам да напоменам дека јас напишав сите по книги, и дека постои голема разлика во споредба со други Википедија, особено на српски јазик, бидејќи таму се користи само основните информации, без детална студија.--Сарајлија! (разговор) 13:41, 7 декември 2016 (CET)

И јас се прашувам зошто вие само фрли многу информации, бидејќи сите овие делови од некои од овие книги, не ви се јасни овие делови?--Сарајлија! (разговор) 14:13, 7 декември 2016 (CET)

Јас разбирам, ќе се обидам дека во иднина првиот кој знае македонската корегираат грешките, а потоа да го објавим на Википедија. Поздрав. --Сарајлија! (разговор) 14:44, 7 декември 2016 (CET)

DARM Challenge 2, бодовањеУреди

Фала на обавештење, ће ги упишем. ;) Lackope (разговор) 19:38, 4 јануари 2017 (CET)

ОК :) --Виолетова (разговор) 20:06, 4 јануари 2017 (CET)
Имам едно прашање. Да л ако турим во една статија нпр. три различити слики, тој значи дека ќе имам 15 бода? Lackope (разговор) 19:36, 12 јануари 2017 (CET)
Да, секоја слика е 5 бода. Поздрав -Виолетова (разговор) 20:01, 12 јануари 2017 (CET)

БалзакУреди

Здраво Снежана. Бидејќи предавате книжевност, ако може мислење дали статијата Оноре де Балзак ги исполнува критериумите за избрана статија? Благодарам.--Retrohead (разговор) 22:52, 16 јануари 2017 (CET)

Да. Гласав. Инаку, и јас имам придонесено во оваа статија. Поздрав -Виолетова (разговор) 22:57, 16 јануари 2017 (CET)

DARM IIУреди

Hi Zana, How are you? I just wanted to drop by about DARM II. A user from Turkish wikipedia has asked me if I wknow whether DARM II page will be updated. I think he would like to learn about the results,etc. Could you please let me know. Have a nice day !--Basak (разговор) 07:19, 6 февруари 2017 (CET)

Women in Red invitationУреди

Welcome to... Women's History Month multi-language online editathon

Facilitated by Women in Red

  • March 2017
  • Featuring: "Art+Feminism" and "The Women You Have Never Met"
  • We hope you will help to improve coverage of women on Wikipedia
  • Contribute in your own language
  • Inform your communities of the need for their support.

Apologies for cross-posting and sending in English
(To subscribe: Women in Red/English language list and Women in Red/international list. Unsubscribe: Women in Red/Opt-out list)

--Ipigott (разговор) 10:04, 19 февруари 2017 (CET)

PitanjeУреди

Znam da dobro poznaješ srpski jezik Violeta i hteo sam da te pitam, da li je ovo zgrada Vrhovnog suda RM [4]. Hvala.--Soundwaweserb (разговор) 18:17, 9 март 2017 (CET)

Здраво Soundwaweserb, да, то је та зграда. Као референца можеш користити веб сајт Врховног суда. Поздрав - Виолетова (разговор) 18:26, 9 март 2017 (CET)

Политичка криза 2015-2016Уреди

За оваа статија мислам треба да стои делот со „страни во судирот“. Сите извори потврдуваат дека имало спротиставени страни и чуму криза ако немало спротиставени страни? Поздрав.--Retrohead (разговор) 12:37, 30 април 2017 (CEST)

Можно е. Од луѓето кои излегоа на улица првите денови, знам дека не биле организирани од никого, а политичките страни се вклучени подоцна. Можеби треба да се тргне само делот „водачи“? п.с. За ова подобро да дискутираме на самата страница за разговор на статијата? Поздрав - Виолетова (разговор) 12:45, 30 април 2017 (CEST)

Филип ПетровскиУреди

Има некое рационално објаснување зошто го избриша наводот од Фокус и информациите кои произлегуваат од него?--Retrohead (разговор) 15:51, 2 мај 2017 (CEST)

Здраво Retrohead. Да има, не можам да најдам линк како потврда на таа реченица, затоа го избришав. Поздрав - Виолетова (разговор) 15:59, 2 мај 2017 (CEST)
Се подразбира дека нема да најдеш линк од печатено списание. Зошто некој би го купувал весникот ако може да го чита на интернет? Ако се сомневаш во вистинитоста на информациите, побарај од авторот ГП по мејл да ти испрати скенирана верзија од статијата во „Фокус“. Поздрав.--Retrohead (разговор) 18:24, 2 мај 2017 (CEST)
Retrohead, линкови кои ги избришав од таа статија не постојат, а ти ги враќаш назад? Плус тоа, дел од текстот што е избришан е ирелевантен за статија за биографија. Поздрав - Виолетова (разговор) 18:34, 2 мај 2017 (CEST)
По втор пат, нема никакви „линкови“, имаш статија во списанието која не е поставена на Интернет.--Retrohead (разговор) 18:35, 2 мај 2017 (CEST)

По втор пат, да, има линкови кои ти ги враќаш назад без да провериш што правиш. --Виолетова (разговор) 18:39, 2 мај 2017 (CEST)

Линкови од статијата од Фокус нема. Ако има, постави ги. Не бриши верификувана содржина. Просто е многу.--Retrohead (разговор) 18:43, 2 мај 2017 (CEST)
Уште поедноставно е да провериш што сè враќаш назад - Виолетова (разговор) 18:53, 2 мај 2017 (CEST)
Не сум должен да ги поправам твоите грешки. Тоа си е твоја одговорност. Исто како што е твоја одговорност да обезбедиш консензус за оспорените промени кои сакаш да ги направиш. Поднесов барање за администраторско внимание.--Retrohead (разговор) 18:58, 2 мај 2017 (CEST)
Последнава порака воопшто не ти ја разбирам: кои мои грешки некој барал да ги поправаш? Инаку, не е проблем дискусијата да се пресели на Огласната табла. Поздрав - Виолетова (разговор) 19:05, 2 мај 2017 (CEST)
Навистина сум изненаден поради бришењето на моето уредување, поради две причини: прво, во него немаше ништо спорно, навредливо итн., туку станува збор за наведување факти. Виолетова вели дека тоа биле податоци што се ирелевантни, но тоа е субјективно толкување што не смее да си го дозволи ниедне администратор, зашто тогаш Википедија паѓа во стапицата наречена цензура. Што ако секој администратор самостојно и субјективно одлучува што е релевантно а што не е? Тогаш, се губи смислата на Википедија како отворена енциклопедија; второ, уредувањето беше поткрепено со соодветен извор, а тоа е списанието „Фокус“. Би сакал да ја потсетам Виолетова дека ова списание излегува во печатена форма и не знаев дека тоа е спорно. Не знаев дека единствениот критериум за вклучување на некој извор е него да го има на интернет. Всушност, ја потсетувам Виолетова дека ваков критериум воопшто не постои. Дали тоа значи дека сите уредувања на Википедија може да се повикуваат САМО на извори кои ги има на Интернет? Со други зборови, цитирањето книги, весници и списанија не се дозволени? На пример, што ако цитирате некоја книга (да речеме, Историја на македонскииот народ), која е во печатена форма, т.е. ја нема на интернет? И во тој случај, уредувањето ќе биде избришано, зашто изворот го нема на интернет? Не сум некој искусен уредувач, ама ова навистина не го разбирам. Всушност, малку сум разочаран, зашто на овој начин ми се намалува мотивацијата да продолжам со уредување, зашто некои администратори си земаат преголема слобода во толкувањето на правилата за уредување. Ако некој не верува дека во „Фокус“ излегол таков текст, тогаш не можам да му помогнам, освен да го упатам да го купи списанието и самиот да провери. Но, во тој случај, тоа би важело за СИТЕ уредувања што се повикуваат на печатени извори. На пример, јас имам уредувано статии што цитираат весници („Дневник“, „Утрински весник“), списанија и книги. Тогаш, дали тоа значи дека сиве овие уредувања треба да ги избришете? Или пак треба да ви ги скенирам или испечатам книгите, па да ви ги дадам на увид? Поздрав. ГП (разговор) 19:25, 2 мај 2017 (CEST)
Со сета почит, ГП, ама сметам дека се претерани овие реакции, посебно ако се сеќаваш на дискусијата за текстовите од статии за книжевност кои ги избриша без објаснување? Поздрав - Виолетова (разговор) 19:37, 2 мај 2017 (CEST)
И што испадна сега, цензурираш верификувани информации зашто ги немало во друга статија или дека не ти се допаѓале? Ама баш твој проблем.--Retrohead (разговор) 20:24, 2 мај 2017 (CEST)

Мојот одговор до косриник ГП беше за него, не за тебе: да се сети кога тој бришеше текстови без предупредување, а никој емотивно не реагираше. Толку. - Виолетова (разговор) 20:28, 2 мај 2017 (CEST)

Мојот одговор до тебе е да се држиш до начелата на Википедија кои ти ги линкував на административната табла и да прекинеш со реваншизмот.--Retrohead (разговор) 20:29, 2 мај 2017 (CEST)
За каков реваншизам зборуваш, повторно не ти го разбирам коментарот. Многу емоции внесувате, и малку повеќе политика. -Виолетова (разговор) 20:35, 2 мај 2017 (CEST)
Јас вакво непознавање на начелата на Википедија и аматеризам прв пат гледам. Но тоа е кога со 3, 4 илјади уредувања некој ќе стане администратор и ќе ја злоупотребува функцијата.--Retrohead (разговор) 20:46, 2 мај 2017 (CEST)
Не си во право. Преиспитај се. - Виолетова (разговор) 21:08, 2 мај 2017 (CEST)

Печатни грешкиУреди

Ја ѕирнав статијата за Филип и поправив некои ситни грешки. Тоа што е избришано е спојување на Фокус во еден цитат наместо во три, бидејќи станува збор за ист извор. Како и да е, на статијата ѝ недостасуваат извори, бидејќи освен Фокус и 24 Вести, 90% од текстот е сопствено истражување. Поздрав.--Retrohead (разговор) 17:47, 10 мај 2017 (CEST)

Јас не сум ја создала статијата, само поправав, менував, надополнував, како што впрочем правиме со сите статии кои содржат застарени информации, непостоечки линкови и слично. Редовно одржување, со други зборови. Поздрав - Виолетова (разговор) 19:00, 10 мај 2017 (CEST)
Во ред, благодарам за досегашниот твој придонес. Само те известив да не настане некое недоразбирање зошто толку бајти се избришани. Поздрав и продолжи со одличната работа.--Retrohead (разговор) 19:06, 10 мај 2017 (CEST)
Фала ти, и ти продолжи :) - Виолетова (разговор) 19:45, 10 мај 2017 (CEST)

Women in Red's new initiative: #1day1womanУреди

Women in Red Women in Red is pleased to introduce...
A new initiative for worldwide online coverage: #1day1woman
  • Create articles on any day of any month
  • Cover women and their works in any field of interest
  • Feel free to add articles in other languages, too
  • Social media hashtag campaign: #1day1woman

(To subscribe: in Red/Invite/List Women in Red/English language list and Women in Red/Outreach/International list Women in Red/international list. Unsubscribe: in Red/Invite/Opt-out Women in Red/Opt-out list) --Ipigott (разговор) 11:36, 1 август 2017 (CEST)

Спомен-куќиУреди

Здраво Жане, претпоставувам дека ви се работи за посебен проект ова со спомен-куќиве на НОБ и баш добро што го правите со @MacedonianBoy:. Сакав да напоменам дека според најновиот правопис (изд. 2015 г. на стр. 63) овие сложени именки се пишуваат со цртичка како „спомен-плоча“, „спомен-куќа“, итн. Воедно, сакав да ве прашам дали ја знаете точната локација на овие куќи и дали постојат и денес, би било убаво да ги имаме како точни локации за некој ден да може и да се фотографираат. Поздрав :) --Ehrlich91 (разговор) 19:54, 20 ноември 2017 (CET)

Здраво Тони, да, проект е во соработка со ДАРМ. Не знаев за новината со цртичката, ќе треба да ги пренасочиме ако е така. Мислам дека е запишана точната локација, ќе проверам пак, ако не е, ќе додадеме. Поздрав - Виолетова (разговор) 20:02, 20 ноември 2017 (CET)
Има точна локација, во првата реченица од самиот текст. --Никола Стоіаноски 09:13, 21 ноември 2017 (CET)

ЗабелешкаУреди

Здраво Виолетова, како сте? Сакам да те поздравам за придонесите околу привлекување на нови корисници и пишување на нови статии, но имам една забелешка. Станува збор за проверувањето на новите статии, кои се проверени од тебе, но немаат никаква категоризација или пак шаблони за потребна викификација. На тој начин статиите не би ги „пронашле“ во никоја поткатегорија. Поздрав--Тиверополник (разговор) 21:50, 18 декември 2017 (CET)

Здраво Тиверополник, статиите ќе бидат сите средени, ни треба малку време. Поздрав, -Виолетова (разговор) 21:57, 18 декември 2017 (CET)
Во ред, благодарам. Имајте пријатна вечер. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:02, 18 декември 2017 (CET)

1000 статии што секоја Википедија мора да ги имаУреди

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018Уреди

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:14, 19 март 2018 (CET)

СатурнУреди

Во иднина не ги менувај статиите кои се уредуваат од ученици, и пред да се превземаат еднострани чекори прво поразговарај со корисникот, а не самоволно да се менуваат содржини!--Инокентиј (разговор) 16:00, 31 декември 2018 (CET)

Не смее да се избрише цела псотоечка статија на таков начин. Преведувачот како алатка се користи само ако таква статија не постои. На постоечки статии се додаваат пасусите кои недостигаат! --Виолетова (разговор) 17:05, 31 декември 2018 (CET)

За точката во броевите - аматерско размислувањеУреди

Здраво,
Колку што знам точката при разделување на броевите многу покорисно е да се употребува доколку тие се најмалку петцифрени. Еве зошто така мислам. Таа служи за полесно читање (на илјади, милиони, милијарди и др.) Кај броевите до 9999 мала е веројатноста да се направи грешка оти окото лесно може, од еднаш, да детектира дека станува збор за четири цифри. Од друга страна, пак, навикнати сме годините да ги пишуваме без точката. Фала за коментарите. Поздрав, Wikimk (разговор) 22:39, 17 јануари 2019 (CET)

И тебе фала за коментарот :) - Виолетова (разговор) 23:02, 17 јануари 2019 (CET)
Тоа „фала за коментарот“ требаше да значи дека би сакал да го чујам твоето мислење, ама ок. :-) Поздрав, Wikimk (разговор) 23:09, 17 јануари 2019 (CET)
Не те разбрав, уште сум во Кристална ноќ со умот :) -Виолетова (разговор) 23:11, 17 јануари 2019 (CET)
Сакав всушност да прашам. Како мислиш дека според тебе е правилно? Поздрав, Wikimk (разговор) 23:26, 17 јануари 2019 (CET)

Wikimk да одговорам на прашањето, според правописот, броевите со четири и повеќе цифри се пишуваат со празно место, на пример 24 000. Но ова не е практично на интернет, каде редовите не се фиксни, односно зависи од каков екран се чита, текстот ќе ја прилагоди должината на редовите. Поради ова, може броевите да се најдат дел на крајот од горниот ред, дел на почеток од долниот ред, што пак никако не е во ред. Оттаму појава на точките, запирка не се употребува, бидејќи со запирка се бележат децималните броеви. Поздрав - Виолетова (разговор) 10:04, 18 јануари 2019 (CET)

Благодарам за објаснувањето. Поздрав, Wikimk (разговор) 11:26, 18 јануари 2019 (CET)

Мето Јовановски (глумец)Уреди

Ћао, Снежана!

Пре дан-два поставио је мој муж у чланак Мето Јовановски (глумец) једну фотографију из '74, али не знамо како се опис пише на македонском. Можеш ли то да напишеш? Уписали смо све, али сам опис ставила у код за невидлљиви текст (овако изгледа запис: <!-- текст који не треба да се види -->). Ако се слажеш, јавићу ти за још једну слику - свадба у Церу код Кичева, снимљену 70/71. Поздрав и надам се да се видимо у октобру у Београду! Милица --BuhaM (разговор) 21:46, 6 март 2019 (CET) sr:Корисник:BuhaM

Завршено, драга Милица. Слободно постави и друге слике. - Виолетова (разговор) 22:01, 6 март 2019 (CET)
Hvala :)

Влатко Стефановски и Бодан АрсовскиУреди

Убацила сам по једну слику и у чланке Влатко Стефановски и Бодан Арсовски. Код Бодана Бих направила и кутијицу, али не знам правилно да напишем. Мораћу на лето мало да вежбам. :)--BuhaM (разговор) 02:13, 7 март 2019 (CET)

Све сам написала исто као и код претходног чланка.--BuhaM (разговор) 02:14, 7 март 2019 (CET)
Завршено BuhaM :) -Виолетова (разговор) 10:51, 7 март 2019 (CET)

Community Insights SurveyУреди

RMaung (WMF) 16:48, 6 септември 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights SurveyУреди

RMaung (WMF) 17:14, 20 септември 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights SurveyУреди

RMaung (WMF) 21:52, 3 октомври 2019 (CEST)

Назад на корисничката страница на „Виолетова/Архива10“.