Велики Преслав

(Пренасочено од Преслав)

Велики Преслав (бугарски: Велики Преслав) е град во источна Бугарија и претставува административен центар на општина Велики Преслав. До 1993 година се вика Преслав и во историјата е познат како втора престолнина на Бугарија меѓу 893-972 г. Во градот се наоѓа археолошки музеј и тврдина. Особено голем процвет достигнува во времето на ханот Омуртаг како воен лагер со гарнизон.

Велики Преслав
Велики Преслав
Skyline of Велики Преслав
Држава Бугарија
ОбластШумен
Надм. вис.&1000000000000009200000092 м
Население (2009-12-31)[1][2][3]
 • Градско8,951
 • Градскo14.960
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број9850
Повик. бр.0538

Денес градот брои околу 9.000 жители.

ИсторијаУреди

Царот Симеон Велики ја преместил престолнината од Плиска во Преслав. Во градот настанал т.н. „златен век“ на бугарската култура. Се развиле најмногу литературата, архитектурата и уметноста. Биле изградени голем број христијански храмови, а престолнината била направена по урнек на Цариград. Од Плиска во Преслав била преместена и Преславската книжевна школа.

Личности поврзани со ПреславУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. (англиски) Bulgarian National Statistical Institute – Bulgarian towns in 2009 Архивирано на 13 ноември 2010 г.
  2. (англиски) „WorldCityPopulation“
  3. „„pop-stat.mashke.org".

Надворешни врскиУреди