Петрово (Ениџевардарско)

село во Ениџевардарско, Егејска Македонија
Петрово
Петрово во рамките на Грција
Петрово
Петрово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Петровоениџевардарско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Петрово е во Солунското Поле од десната страна (на запад) од реката Вардар. Според податоците од на Крсте Мисирков од 1900 годиниа, објавени во неговото списание „Вардар“, селото Петрево е населено исклучиво со Македонци, има 110 куќи и припаѓало на пазарската каза. Селото било чифлик. Во 1903 година, во селото живееле 620 жители, Македонци.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди