Крива
Крива во рамките на Грција
Крива
Крива (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Крива[1] (грчки: Γρίβα, Грива, до 1926 Κρίβα, Крива) — пазарско село во Егејска Македонија, Република Грција., дел од општината Гуменџе во Кукушкиот округ. Според пописот од 2001 година Крива има 813 жители.

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Верски објекти

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Бабев, Иван, „Македонска голгота - Спомени и изповеди от Ениджевардарско“, ТАНГРА ТанНакРа ИК, София 2009 г., стр.687

Надворешни врски уреди