Добрача — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Добрача
Добрача is located in Македонија
Добрача
Местоположба на Добрача во Македонија
Координати 42°13′13″N 21°53′39″E / 42.22028° N; 21.89417° E / 42.22028; 21.89417Координати: 42°13′13″N 21°53′39″E / 42.22028° N; 21.89417° E / 42.22028; 21.89417
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 76[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17029
Надм. вис. 500 м
Добрача на општинската карта
Добрача во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Добрача во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Добрача имало 76 жители, од кои 75 Македонци и 1 Србин.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 150 254 230 255 246 184 155 100 92 76
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Добрача е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

  • Староседелци: Дулутовци (4 к.), Бајдовци (4 к.), Царци (3 к.), Трајановци (9 к.) и Велковци (7 к.) сите родови потекнуваат од двајца браќа кои се викале Ристо и Велко, и кои преживеале по пропаста на старото село. Во родот Велковци се знае следната генеологија Постол (жив на 65 г. во 1971 година) Манасија-Анто-Илија-Ристо.[5]

ИселеништвоУреди

Добрача до 1944 година пораснала до 40 домаќинства. А потоа настанало големо иселување на населението. Населението почнало да се иселува во Глогоњ кај Панчево (околу 4 семејства), Куманово, Скопје и Белград.

Постари иселеници по селата се. Добрачани се иселени во селото Опае. Бачковци во Горно Коњаре. Китановци во Бедиње.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 19 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.

Надворешни врскиУреди