Нова Верланица

Нова Верланица или Нова Верланџа (грчки: Νέο Αγιονέρι, Нео Агионерион)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушки округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Нова Верланица
Νέο Αγιονέρι
Нова Верланица is located in Грција
Нова Верланица
Нова Верланица
Местоположба во областа
Нова Верланица is located in Кукуш (општина)
Нова Верланица
Местоположба на Нова Верланица во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°48′N 22°42′E / 40.800° СГШ; 22.700° ИГД / 40.800; 22.700Координати: 40°48′N 22°42′E / 40.800° СГШ; 22.700° ИГД / 40.800; 22.700
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000164000000164 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно1.649
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 27 километри јузападно од градот Кукуш (Килкис), на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро, на неколку километри од градот Солун. Селото се наоѓа на надморска височина од 164 метри.

Нова Верланица опфаќа површина од 13 квадратни метри[3].

ИсторијаУреди

По крајот на Балканските војни, местото каде денеска се наоѓа селото било вклучено во составот на Грција. Во 1926 година била изградена денешната населба од страна на грчки бегалци по потекло од градот Ниди во Мала Азија.[4] од страна на 240 семејства.

ДемографијаУреди

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 537 жители бегалци.[5], додека во 1940 година селото броело 570 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 1235 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 1332 жители, во 1971 година имало 1043 жители, во 1981 година имало 1333 жители, додека во 1991 година имало 1617 жители. Денеска, населението на селото е 1649 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 570 1235 1332 1043 1333 1617 / 1649
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

ЕкономијаУреди

Бидејќи самото село се наоѓа на долниот дел од Солунско Поле, селото е богато со пченица и други земјоделски култури. Населението се занимава и со сточарство.

НаводиУреди