Нестиме

село во Костурско, Егејска Македонија


Нестиме
Νόστιμον
Местоположба
Нестиме на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 115 (2001)
Надм. вис.: 850 м
Геог. положба: 40° 22' 59" СГШ
21° 12' 59" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Нестиме (на грчки : Νόστιμον, Нестимон) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Хрупишта (Орестида), Костурско.

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Општествени установи Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди