Серембан (јави: سرمبن; Seremban)е главен град на Малезиската држава Негери Сембилан. Се наоѓа во истоимениот дистрикт кое е еден од седумте. Градот брои нешто повеќе од 400.000 жители.

Серембан
سرمبن
Seremban
Skyline of Серембан
Амблем на Серембан
Амблем
Серембан is located in Малезија
Серембан
Серембан
Location of Seremban in Peninsular Malysia
Координати: 2°43′N 101°57′E / 2.717° СГШ; 101.950° ИГД / 2.717; 101.950
ЗемјаМалезија
ДржаваНегери Сембилан
Основан1840
Општински статус1979
Управа
 • Администриран одМаџлис Пербандаран Серембан
 • Јанг ди Пертуа
(Советник)
Дато' Хаџи Абд. Халим бин Хаџи Абд. Латиф[1]
Надм. вис.&1000000000000007900000079 м
Население (2008)[2]
 • Вкупно405,674 (13 ти)
 • ДемонимСерембаншки
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mpsns.gov.my

НаводиУреди

  1. „YDP Profile“. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2008-11-22.
  2. Helders, Stefan. „Malaysia:Metropolitan areas“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2007-12-04.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

ГалеријаУреди

Координати: 2°43′N 101°57′E / 2.717° СГШ; 101.950° ИГД / 2.717; 101.950