Социјалистичка Република Црна Гора


Социјалистичка Република Црна Гора (Socijalistička republika Crna Gora) било официјално име на Црна Гора во склоп на поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија. На 7 јули 1963 година Народна Република Црна Гора беше применувана во новото име Социјалистичка Република Црна Гора. Во државата српскохрватски јазик бил службен јазик.

Socijalistička Republika Crna Gora
Социјалистичка Република Црна Гора
Федерална единица на

Социјалистичка Федеративна Република Југославија

 
Flag of Serbia (1947–1992); Flag of Montenegro (1946–1993).svg

Знаме
 
Coat of arms of Montenegro (1945–1993).svg

Грб
Map of the republics of Yugoslavia mk.svg
Главен град Титоград
Официјален јазик српскохрватски
Основана ноември 1943
Во СФРЈ:
 - Од
 - До
 
31 јануари 1946
27 април 1992
Површина
 - Вкупно
 - Вода
6 во СФРЈ
13,810 км2 км²
1.5%
Население
 - Вкупно
 - Густина
6 во СФРЈ (СФРЈ)
615,035
44.5/км2 км²
Парична единица Југословенски динар
Часовен појас UTC+1
Портал Portal.svg СФРЈ
Грешка во Lua во Модул:Navbar, ред 62: Invalid title {{{Предлошка}}} Information icon.svg

ДемографијаУреди

1971 попис:

1981 попис:

1991 попис