Отвори го главното мени

Милано-Санремо 2012

(Пренасочено од Милано-Сан Ремо 2012)

Милано-Санремо 2012 било 103. издание на еднодневната велосипедска трка Милано-Санремо. Била одржана на 17 март на должина од 298 километри и била четврта трка во сезоната 2012 на светската турнеја.

Милано-Санремо 2012
Светска турнеја UCI 2012, трка 4 од 28
Milano-sanremo 2011.png
Рута на Милано-Санремо 2012
Детали за трката
Date 17 март
Растојание 298 км
Време 6ч 59' 24" (42.632 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (Австралија) (ГринЕЏ)
Втор  Фабијан Канчелара (Швајцарија) (РадиоШек-Нисан)
Трет  Винченцо Нибали (Италија) (Ликвигас-Канондејл)
2011
2013

Трката ја освоил возачот на ГринЕЏ Сајмон Геранс, кој бил дел од групата од тројца возачи, кои се бореле за победа во спринтерската завршница.[1][2] Геранс завршил пред возачот на РадиоШек-Нисан Фабијан Канчелара – победникот на трката во 2008 – и возачот на Ликвигас-Канондејл Винченцо Нибали, кој го комплетирал подиумот.[3]

ЕкипиУреди

РезултатиУреди

НаводиУреди

  1. Lowe, Felix. „Извонредниот Геранс победи на Милано-Санремо“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 17 март 2012 (посет. 17 март 2012 г).
  2. 2,0 2,1 „Поредок на пристигнувањето“ (PDF). Милано-Санремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. 17 март 2012. конс. 17 март 2012. 
  3. Вестемајер, Сузан. „Геранс победи во Милано-Санремо“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 17 март 2012 (посет. 17 март 2012 г).
  4. „Список на возачи“ (PDF). Милано-Са Ремо. La Gazzetta dello Sport; RCS MediaGroup. конс. 17 март 2012. 

Надворешни врскиУреди