Координати: 9°S 160°E / 9° ЈГШ; 160° ИГД / -9; 160

Меланезија — регион во Океанија кој се протега од западниот крај на Тихиот Океан до Фиџи. Овој регион ги опфаќа повеќето острови северно и североисточно од Австралија. Името „Меланезија“ или во превод „црни острови“ за првпат бил употребен во 1832 од страна на Жил Димон Дирвил.

Меланезија (во средината) во рамките на Океанија.

Острови уреди

Од XIX век па навака, следните острови и островски групи се сметаат за дел од Меланезија:

Норфолшкиот Остров и Ротума културно и етхолошки се сметаат за Полинезија, додека само во географска смисла се дел од Меланезија.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „IRJA.org“. Архивирано од изворникот на 2008-07-25. Посетено на 2010-07-10.

Надворешни врски уреди