Минданао е втор по големина остров на Филипините. Тој е еден од трите остовски групи во земјата, покрај Лузон и Висајас. Историски гледано островот бил познат како Gran Molucas или Great Mollucas.

Минданао
Island regions of the Philippines.png
Карта на Филипините која ги покажува островите Лузон, Висајас, и Минданао
Географија
МестоЈугоисточна Азија
АрхипелагФилипински Острови
Вкупно острови7.107
Поголеми островиМинданао, Миндоро, Палаван
Највисока котаАпо
Управување
Philippines
РегиониКарага, Давао, АМРМ, Северен Минданао, SOCCSKSARGEN, Замбоанга
Најголема населбаДавао (pop. 1.747.116)
Демографија
Население18.133.864 (2000)
Етнички групиБајао, Висајанци (Бутуанонци, Суригаононци), Лумади (Камајони, Тасадајци, Т’боли), Моро (Магвинданајци, Маранау)

Административна поделбаУреди

 
Карта на Минданао со регионите.
  АМРМ
  Карага
  Давао
  Северен Минданао
  SOCCSKSARGEN
  Замбоанга

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 8°00′N, 125°00′E