Македонија на Детска Евровизија 2015

Македонија учествуваше на Детска Евровизија 2015 во Софија, Бугарија. На 24 јули 2015, било потврдено дека ќе се врати на натпреварот по едногодишно отсуство. Националниот радиодифузер МТВ одржал аудиции во нивното студио во септември 2015. Ивана Петковска и Магдалена Алексовска ја претставуваа Македонија со песната "Плетенка - Braid of Love". За жал, земјата заврши на 17то место (последна) со 26 бодови.

Детска Евровизија 2015
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесИнтерен избор
Дата на изборИзведувачи: 17 септември 2015
Песна 9 октомври 2015
Избран учесникИвана Петковска и Магдалена Алексовска
Избрана песна"Плетенка - Braid of Love"
Изведба во финале
Финален резултат17та (последни), 26 бодови
Македонија на Детска Евровизија
◄2013 2015 2016►

Пред Детска ЕвровизијаУреди

Било објавено на 24 јули 2015, од националниот радиодифузер МРТ, дека Македонија ќе се врати на Детска Евровизија, после учеството на Детска Евровизија 2013.[1] МРТ одржале аудиции во нивните радиодифузни студија во септември 2015, после покана за поднесоци на учесници и песни.[2] На 17 септември 2015, МРТ објави дека интерно ги одбрале Ивана Петковска и Магдалена Алексовска да ја претставуваат Македонија на Детска Евровизија 2015, што се одржала во соседна Бугарија.[2]

ПретставничкиУреди

Ивана Петковска и Магдалена Алексовска кои биле 13 за време на натпреварот, доаѓаат од Скопје.

На Детска ЕвровизијаУреди

На ждрепката за редоследот која се одржала на 15 ноември 2015, Македонија била извлечена да настапи 9та на 21 ноември 2015, после Русија и пред Белорусија.[3]

Финалето било пренесувано во Македонија на МРТ 1, под коментаторство на Тина Таутовиќ и Спасија Велјаноска. Македонскиот гласноговорник кој ги соопштил македонските гласови за време на финалето бил Александрија Чалиовски.

ФиналеУреди

Ивана и Магдалена настапиле со три танчерки, и сите пет девојки носеле плетенки како што било и името на песната. Македонија го освои 17 место со 26 поени.[4]

ГласањеУреди

Гласањето во финалето се состоело од 50% телефонско гласање и 50% од стручно жири. Жирито се состоело од 5 професионалци од музичката индустрија што биле жители на државата што ја претставуваат, со нивните имиња објавени пред натпреварот за да се осигура транспарентност. Од жирито било побарано да даде поени врз основа на вокален капацитет, сценски настап, композиција и оригиналност на песната, и целокупен впечаток од настапот. Додатно, никој член на национално жири не смее да биде поврзан на никаков начин со било кој од натпреварувачките настапи на начин на кој не може да гласа непристрасно и независно. Поединечните рангирања на секој член од жирито биле објавени еден месец по финалето.

Поени доделени на Македонија[5]
Бодови Земја
12 бодови[б 1]
10 бодови
8 бодови
7 бодови   Албанија
6 бодови
5 бодови   Црна Гора
4 бодови
3 бодови
2 бодови
1 бод

Поени доделени од Македонија[5]
Бодови Земја
12 бодови   Србија
10 бодови   Ерменија
8 бодови   Црна Гора
7 бодови   Албанија
6 бодови   Бугарија
5 бодови   Малта
4 бодови   Белорусија
3 бодови   Русија
2 бодови   Австралија
1 бод   Словенија

Детални резултати од гласањетоУреди

Следните членови го сочинуваа македонското жири:[6]

Детални резултати од гласањето на Македонија[6]
Р.

Бр.

Земја Б. Ноев Б. Мирковски К. Николова Т. Органџиев М. Вукичевиќ Просечни бодови од жири Бодови од телефонско гласање Доделени бодови
01   Србија 12 12 12 7 10 12 10 12
02   Грузија 5 1
03   Словенија 1 5 1 2 1 5 1
04   Италија 7 10 3
05   Холандија 4 5
06   Австралија 2 6 2
07   Ирска 3 12 7 5
08   Русија 10 2 10 3 5 7 3
09   Македонија
10   Белорусија 7 4 7 6 12 8 4
11   Ерменија 6 10 6 2 4 6 12 10
12   Украина 1 1
13   Бугарија 3 5 8 6
14   Сан Марино 1 3
15   Малта 4 3 4 6 4 4 5
16   Албанија 2 6 3 2 7 7
17   Црна Гора 8 8 8 8 8 10 2 8

БелешкиУреди

  1. Сите земји добија по 12 поени за да се спречи некоја земја да заврши со нула поени.

НаводиУреди

  1. Halliwell, Jamie (24 July 2015). „JESC 2015: F.Y.R. Macedonia is back!“. eurovoix.com. Eurovoix. Посетено на 24 July 2015.
  2. 2,0 2,1 Fisher, Luke James (17 September 2015). „Ivana and Magdalena to sing for FYR Macedonia“. junioreurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 17 September 2015.
  3. James-Fisher, Luke (15 November 2015). „Running order for Junior Eurovision 2015“. junioreurovision,tv. European Broadcasting Union. Посетено на 15 November 2015.
  4. „Final of Sofia 2015“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-31. Посетено на 31 May 2021.
  5. 5,0 5,1 „Results of the Final of Sofia 2015“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 31 May 2021. Посетено на 31 May 2021.
  6. 6,0 6,1 „Detailed Voting Result | Junior Eurovision Song Contest 2015“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 29 March 2016. Посетено на 31 May 2021.