Ивана Петковска

македонска пејачка

Ивана Петковска (родена на 14 април 2002 во Скопје) — македонска поп-пејачка. Заедно со Магдалена Алексовска, Ивана ја претставувала Македонија на Детската Евровизија 2015 во Софија, Бугарија, со песната „Плетенка“ и се пласирала на седумнаесеттото место во конкуренција со 26 поени.[1]

Ивана Петковска
Ivana Petkovska & Magdalena Aleksovska at stage of JESC 2015.jpg
Родена 14 април 2002
Скопје
Националност Македонка
Позната пејачка

Таа била ученик во основното училиште „Димитар Македонски“. Ги направила првите чекори во музиката кога имала само 5 години, настапувајќи на детскиот фестивал „Поточиња“. По 3 години се приклучила на КУД Никола Јонков Вапцаров, македонски народен фолклорен ансамбл, учествувајќи на неколку настапи во земјата и странство. Покрај танцувањето, таа пеела македонски народни песни на голем број на концерти низ Македонија. Ивана исто така била член во училишниот хор.

НаводиУреди

  1. „Ivana and Magdalena to sing for FYR Macedonia“. junioreurovision.tv. 9 Ekim 2015. Архивирано од изворникот на 28 Eylül 2015. Посетено на 9 Ekim 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)