Магдалена Алексовска

Магдалена Алексовска (родена на 24 јануари 2002 во Скопје) — македонска поп-пејачка. Заедно со Ивана Петковска, Магдалена ја претставувала Македонија на Детската Евровизија 2015 во Софија, Бугарија, со песната „Плетенка“ и се пласирала на седумнаесеттото место во конкуренција со 26 поени.[1]

Магдалена Алексовска
Ivana Petkovska & Magdalena Aleksovska at stage of JESC 2015.jpg
Родена 24 јануари 2002
Скопје
Националност Македонка
Позната пејачка

Таа била ученик во ДМБУЦ Илија Николовски Луј. Магдалена била член на хорот на детскиот фестивал Златно славејче од 2009 до 2014 година. Таа свири на флејта и ја снимила нејзината прва песна „Ученик“ во 2010 година. Таа настапила на неколку меѓународни детски фестивали (вклучувајќи ги Истанбул и Белград), како и домашни и меѓународни натпревари (вклучувајќи ги Струга и Прилеп). Најзначаен настап на Магдалена бил на меѓународниот детски фестивал „Славјански базар 2013“ во Витебск, Белорусија.

НаводиУреди

  1. „Ivana and Magdalena to sing for FYR Macedonia“. junioreurovision.tv. 9 Ekim 2015. Архивирано од изворникот на 28 Eylül 2015. Посетено на 9 Ekim 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)