Луково (Кратовско)

село во Општина Кратово


Луково — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Луково
Луково is located in Македонија
Луково
Местоположба на Луково во Македонија
Координати 42°02′52″N 22°14′40″E / 42.04778° СГШ; 22.24444° ИГД / 42.04778; 22.24444Координати: 42°02′52″N 22°14′40″E / 42.04778° СГШ; 22.24444° ИГД / 42.04778; 22.24444
Општина Кратово
Население 4 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 14017
Луково на општинската карта
Луково во Општина Кратово.svg

Атарот на Луково во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа долината на Злетовска Река, оддалечено 11 километри југоисточно од Кратово.

Селото е планинско, на надморска височина од 1.060 метри. Атарот зафаќа простор од 9,7 км2[1]

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било е од Кратовската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Луково живееле 120 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Луково имало 816 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има само 4 жители, сите Македонци.[4] На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 120[2] 80[3] 167 200 147 107 49 17 16 4

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Личности родени во Луково:

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.184
  2. 2,0 2,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.223.
  3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди