Лазаровци — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Лазаровци
Лазаровци is located in Македонија
Лазаровци
Местоположба на Лазаровци во Македонија
Координати 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° N; 20.99556° E / 41.53444; 20.99556Координати: 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° N; 20.99556° E / 41.53444; 20.99556
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 88 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 12040
Надм. вис. 892 м
Лазаровци на општинската карта
Лазаровци во Општина Кичево.svg

Атарот на Лазаровци во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Лазаровци се наоѓа во областа Горно Кичево, оддалечено 4,5 километри северозападно од Кичево.

ИсторијаУреди

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Кичевската нахија (Nahiye-I Kirçova) со 9 семејства и 1 вдовица, сите христијани.[1]

Подоцна селото се споменува под истото име и во другата половина на XV век (1476/77г.). Селото Лазоровци во тоа време имало околу 31 христијанска куќа. Денес во село Лазоровци не постојат постари македонски родови. Кога предците на сегашните најстари родови пред околу 200 години се населиле — Орешковци и Павлевци, тие ја нашле само напуштената црква. Остатоци од некогашните куќи има кај Сташинец и Попоа Вода.

Во село Лазоровци постоеле главешини, Ванче Петроски и Дели-Митре. Тие го спасиле селото од Арнаутите кои сакале да го заземат исто како што сториле со останатите околни села. Со цел да го спаси Лазоровци, Дели-Митре морал на Арнаутите да им го отстапи Ериновци. Лазоровчани во минатото често велеле „Ние сме паѓале од оф на леле!“.

Во XIX век Македонците од Лазоровци не смееле да ја напасуваат својата стока во својот атар, во тоа биле спречени од страна на муслиманите од околните села. Поради тоа околу 1850 година селаните од соседното село Црвивци го повикале Арнаутинот Мамуд, да ги заштитува (нормално, за тоа селаните му плаќале).

Така Мамуд го населил некогашното христијанско село Ериновци кое одамна било опустошено од страна на турскиот аскер.

Во текот на втората светска војна, од албанската окупција селото Ериновци административно почнало да се запишува како Мамудовци. Поради тоа старото македонско име брзо се заборава. Во 1912 година селото Ериновци (Мамуцовци) имало седум семејства, потомци од Мамудовите синови.

По ослобудувањето од Турците, Лазоровци имало 13 куќи. Селаните секогаш живееле од својата земја. Постои предание за змејот кој грабнал девојка додека играла на оро, и ја однесол во пештерата под Чука кај Ериновци.

Според податоците од 1873 година, селото имало 16 домаќинства со 88 жители христијани (Македонци).[2]

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Лазаровци живееле 130 жители, сите Македонци.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Лазаровци имало 104 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото Лазаровци живеат 88 жители, сите Македонци.[5]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 130[3] 104[4] 153 168 151 166 138 118 110 88

РодовиУреди

Лазаровци е чисто македонско православно село. Селото е старо по постанок, но во него родовите често се менувале. Кога дошле најстарите родови во селото Орешковци и Павлевци нашле само напуштена црква.[7]

Родови во селото се: Орешковци или Петревци (4 к.), доселени се на самиот крај од ХVIII век од селото Крапа, го знаат следното родословие: Борис (жив на 62 г. во 1961 година) Ванчо-Томче-Решко или Орешко; Павлевци (2 к.) овде се смета и една домазетска фамилија, доселени се однекаде во исто време кога и Орешковци; Ѓуревци (3 к.), доселени однекаде; Мојсовци (2 к.) и Билевци (2 к.), доселени во XIX век од селото Црвивци, бегајќи од Арнаутите. Во Билевци се знае следната генеологија Ристе (жив на 35 г. во 1961 година) Лазо-Цоле-Биле, кој се доселил; Трпчевци (5 к.) доселени се од соседното село Стрелци, таму живееле во маалото Раковци; Топлевци (3 к.) доселени се од селото Турје, во Дебрца; Крстевци (3 к.) и Вељановци (1 к.), доселени се од селото Крапа и Петревци (1 к.), потекнуваат од предокот Козмо кој дошол како домазет од селото Осој.

Според истражувањата пак на Тома Смиљаниќ во периодот од 1921-1926 година родови во селото се: Топлевци (2 к.), Петровци (1 к.), Ѓуровци (3 к.), Павлевци (2 к.) и Деспотовци (2 к.) староседелци; Мојсовци (2 к.) доселени се од селото Црвивци; Вељановци (2 к.) доселени се од селото Крапа во Порече; Билевци (3 к.) доселени се од селото Црвивци; Трпчевци (8 к.) доселени се од селото Стрелци.[8]

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 753 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на селски дом.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 81 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви
Археолошки наоѓалишта[11]

ИселеништвоУреди

Ристевци се иселиле во Кичево. Папуџијовци, Биневци и Ѓуровци се иселиле во Романија. Деспотовци се иселиле во Битола. Тоа се постари иселеници од селото.[8]

По Втората светска војна иселеништво има најмногу во Кичево.

Стефановци се иселиле во селото Староец.[7]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.231
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
 3. 3,0 3,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.255
 4. 4,0 4,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.154-155.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
 7. 7,0 7,1 „Кичевска Котлина: Сеоска насеља и становништво - Јован Ф. Трифуноски - Кичево“. Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2018-09-27.
 8. 8,0 8,1 „Кичевија - Тома Смиљаниќ (1926)“. Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2019-10-27.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Коцо, Димче (1996). Археолошка картаг на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди