Куп на шампиони 1977/78

Куп на шампиони 1977/78 — 23-то издание на Купот на шампиоинте, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1977/78
Податоци за купот
Датуми19 август 1977 — 10 мај 1978
Екипи31
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул (2-ри титула)
Вице-шампионБелгија Клуб Брухе
Статистики за купот
Одиграни натпревари63
Најдобар стрелец(и)Данска Алан Симонсен (7)

Финалето е одиграно на 10 мај 1978 на стадионот Вембли во Лондон, каде што Ливерпул со резултат 1:0 го победил Клуб Брухе, со тоа успевајќи да го одбрани трофејот од претходната сезона.

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик   11:1   Женес Еш 5:0 6:1
Базел   2:3   Вакер Инсбрук 1:3 1:0
Црвена Ѕвезда   6:0   Слајго Роверс 3:0 3:0
Вашаш   1:4   Борусија Минхенгладбах 0:3 1:1
Бенфика   0:0
(4:1 пен.)
  Торпедо Москва 0:0 0:0
Трабзонспор   1:2   Б 1903 1:0 0:2
Динамо Дрезден   3:2   Халмстад 2:0 1:2
Левски-Спартак   5:2   Сласк Врацлав 3:0 2:2
Лилестрем   2:4   Ајакс 2:0 0:4
Валир   1:2   Гленторан 1:0 0:2
Омонија   0:5   Јувентус 0:3 0:2
КуПС   2:9   Клуб Брухе 0:4 2:5
Флоријана   1:5   Панатинаикос 1:1 0:4
Дукла Прага   1:11   Нант 1:1 0:0
Динамо Букурешт   2:3   Атлетико Мадрид 2:1 0:2

Напомена: Ливерпул како бранител на титулата директно се пласирал во осмина финалето.

1 Нант се пласирал во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик   2:4   Вакер Инсбрук 2:1 0:3
Црвена Ѕвезда   1:8   Борусија Минхенгладбах 0:3 1:5
Бенфика   2:0   Б 1903 1:0 1:0
Ливерпул   6:3   Динамо Дрезден 5:1 1:2
Левски-Спартак   2:4   Ајакс 1:2 1:2
Гленторан   0:6   Јувентус 0:1 0:5
Клуб Брухе   2:1   Панатинаикос 2:0 0:1
Нант   2:3   Атлетико Мадрид 1:1 1:2

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вакер Инсбрук   3:31   Борусија Минхенгладбах 3:1 0:2
Бенфика   2:6   Ливерпул 1:2 1:4
Ајакс   2:2
(0:3 пен.)
  Јувентус 1:1 1:1
Клуб Брухе   4:3   Атлетико Мадрид 2:0 2:3

1 Борусија Минхенгладбах се пласирала во полуфиналето по правилото на постигнати повеќе голови на гостински терен.

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Минхенгладбах   2:4   Ливерпул 2:1 0:3
Јувентус   1:2   Клуб Брухе 1:0 0:2

ФиналеУреди

10 мај 1978
Ливерпул   1–0   Клуб Брухе Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 92,000
Судија: Чарлс Корвер (Холандија)
Далглиш   65' Извештај