Куп на шампиони 1964/65

Куп на шампиони 1964/65 — 10-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 27 мај 1965 година на стадионот Сан Сиро во Милано, каде Интер Милано со резултат 1:0 ја победил Бенфика. Ова била втората по ред сезона во која Интер го освоил трофејот.

Куп на шампиони 1964/65
Податоци за купот
Датуми13 септември 1964 - 27 мај 1965
Екипи31
Финале
ШампиониИталија Интер Милано
(2. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Португалија Еузебио
Португалија Жозе Аугусто Торес (9 голови)

Италија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Интер, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Болоња, како првак на Италија.

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Слиема Вондерерс   0:7   Динамо Букурешт 0:2 0:5
Ренџерс   5:51   Црвена Ѕвезда 3:1 2:4
Рапид Виена   5:0   Шамрок Роверс 3:0 2:0
Гленторан   4:5   Панатинајкос 2:2 2:3
Партизани Тирана   0:2   Келн 0:0 0:2
Андерлехт   2:22   Болоња 1:0 1:2
Рејкјавик   1:11   Ливерпул 0:5 1:6
Хемие Лајпциг   2:6   Вашаш Ѓер 0:2 2:4
Локомотива Софија   8:5   Малме 8:3 0:2
ДВС   4:1   Фенербахче 3:1 1:0
Рејпас Лахти   2:4   Лин 2:1 0:3
Б 1909   2:9   Реал Мадрид 2:5 0:4
Дукла Прага   4:43 Предлошка:Country data ПОЉ Горњик Забже 4:1 0:3
Сент Етјен   3:4   Шо де Фон 2:2 1:2
Арис   2:10   Бенфика 1:5 1:5

Забелешка: Интер Милано како бранител на титулата директно се пласирал во првото коло.

1 Ренџерс ја победил Црвена Ѕвезда со резултат 3:1 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирал во првото коло.

2 Андерлехт се пласирал во првото коло со фрлање на паричка, по одигрувањето на одлучувачкиот натпревар со Болоња кој завршил 0:0.

3 Дукла Прага се пласирала во првото коло со фрлање на паричка, по одигрувањето на одлучувачкиот натпревар со Горник кој завршил 0:0.

Прво колоУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Панатинајкос   2:3 Предлошка:Country data НЕМ Келн 1:1 1:2
Ливерпул   4:0   Андерлехт 3:0 1:0
Интер Милано   7:0   Динамо Букурешт 6:0 1:0
Ренџерс   3:0   Рапид Виена 1:0 2:0
ДВС   8:1   Лин 5:0 3:1
Вашаш Ѓер   8:7   Локомотива Софија 5:3 3:4
Шо де Фон   1:6   Бенфика 1:1 0:5
Реал Мадрид   6:2   Дукла Прага 4:0 2:2

ЧетврфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Келн   0:01   Ливерпул 0:0 0:0
Интер Милано   3:2   Ренџерс 3:1 0:1
ДВС   1:2   Вашаш Ѓер 1:1 0:1
Бенфика   6:3   Реал Мадрид 5:1 1:2

1 Ливерпул се пласирал во првото коло со фрлање на паричка, по одигрувањето на одлучувачкиот натпревар со Келн кој завршил 2:2.

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул   3:4   Интер Милано 3:1 0:3
Вашаш Ѓер   0:5   Бенфика 0:1 0:4

ФиналеУреди

27 мај 1965
Интер Милано   1-0   Бенфика Сан Сиро, Милано
Публика: 89,000
Судија: Готфрид Динст (Швајцарија)
Жаир   42'