ФИФА Куп на конфедерации 2005

(Пренасочено од Куп на конфедерации 2005)


2005 ФИФА Купот на конфедерации беше 7-ми Куп на конфедерации. Тој беше одржан во Германија помеѓу 15 јуни 2005 и 29 јуни 2005

ФИФА Куп на конфедерации 2005
2005 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2005
Општо за првенството
Домаќин(и)  Германија
      градови 5
      стадиони 5
Период на одржување 15 - 29 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион Бразил
Второ место Аргентина
Трето место Германија
Четврто место Мексико
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 56  (3.5 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Адриано (5 гола)
Најдобар играч Бразил Адриано

Учесници Уреди

 
Учесници на 2005 ФИФА Куп на Конфедерации.
Тим Квалификации Учество
  Германија Домаќини на 2006 ФИФА Светско Првенство 2ро
  Бразил Победници на 2002 ФИФА Светско Првенство 5то
  Мексико Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2003 5то
  Тунис Победници на Африканскиот Куп на Нации 2004 1во
  Грција Победници на ЕУРО 2004 1во
  Аргентина Вице-прваци на Копа Америка 20041 3то
  Јапонија Победници на Азискиот Куп 2004 4то
  Австралија Победници на Океанскиот Куп на Нации 2004 3то

1Аргентина добие место во ова натпреварување, бидејќи Бразил беше победник на 2002 ФИФА Светско Првенство и Копа Америка 2004. Ова значеше дека тоа место требаше да го добија Германија,, бидејќи беше вице-првак на 2002 ФИФА Светско Првенство, но таа веќе го имаше загарантирано своето место како домаќин на турнирот. Па со оваа тоа место и се додели на Аргендиина, вице-првакот на Копа Америка 2004.

Стадиони Уреди

Франкфурт Келн Хановер Лајпциг Нирнберг
КомерцБанк-Арена1 РеинЕнерџиСтадион АВД-Арена Централстадион Франкенстадион
Капацитет: 48,132 Капацитет: 46,120 Капацитет: 44,652 Капацитет: 44,200 Капацитет: 41,926
  Податотека:Awdarena.jpg  

^ Како „Валдстадион“.

Сите 5 стадиони беа уботребувано и на 2006 ФИФА Светско Првенство.

Судии Уреди

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Африка

 
Последното започнување од центарот

Фаза по групи Уреди

Група А Уреди

Тим НАт. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Германија 3 2 1 0 9 5 +4 7
  Аргентина 3 2 1 0 8 5 +3 7
  Тунис 3 1 0 2 3 5 -2 3
  Австралија 3 0 0 3 5 10 -5 0
15 јуни 2005
  Аргентина 2—1   Тунис РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~28.033
Судија: Роберто Росети   Италија
Рикелме   33' (пен..)
Савиола   57'
Гуемамдиа   75' (пен..)

15 јуни 2005
  Германија 4—3   Австралија Валдстадион, Франкфурт
Публика:~46.466
Судија: Карлос Амариља   Парагвај
Курањи   17'
Мертезакер   23'
Балак   60' (пен..)
Подолски   88'
Скоко   17'
Савиола   31'   90+2'

18 јуни 2005
  Германија 3—0   Тунис РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~46.337
Судија: Петер Прендергаст   Јамајка
Балак   74' (пен..)
Швајнштајгер   80'
Ханке   88'

18 јуни 2005
  Австралија 2—4   Аргентина Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~25.218
Судија: Шамсул Маидин   Сингапур
Алоизи   61' (пен..)   70' Фугуероа   12'   53'   89'
Рикелме   31' (пен..)

21 јуни 2005
  Австралија 0—2   Тунис Централстадион, Лајпциг
Публика:~25.218
Судија: Карлос Чандиа   Чиле
Сантоа   26'   70'

21 јуни 2005
  Германија 2—2   Аргентина Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~42.088
Судија: Љубош Михел   Словачка
Курањи   29'
Асамоа   51'
Рикелме   33'
Камбиасо   74'

Група Б Уреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Мексико 3 2 1 0 3 1 +2 7
  Бразил 3 1 1 1 5 3 +2 4
  Јапонија 3 1 1 1 4 4 0 4
  Грција 3 0 1 2 0 4 -4 1
16 јуни 2005
  Јапонија 1—2   Мексико АВД-Арена, Хановер
Публика:~24.036
Судија: Метју Бриз   Австралија
Јангисава   12' Зинха   39'
Фонсека   64'

16 јуни 2005
  Бразил 3—0   Грција Централстадион, Лајпциг
Публика:~42.507
Судија: Љубош Михел   Словачка
Адриано   41'
Робињо   46'
Жунињо   81'

19 јуни 2005
  Грција 0—1   Јапонија Валдстадион, Франкфурт
Публика:~34.314
Судија: Херберт Фандел   Германија
Огуро   76'

19 јуни 2005
  Мексико 1—0   Бразил АВД-Арена, Хановер
Публика:~43.677
Судија: Роберт Росети   Италија
Боргети   59'

22 јуни 2005
  Грција 0—0   Мексико РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~44.922
Судија: Мурад Даами   Тунис

22 јуни 2005
  Јапонија 2—2   Бразил Валдстадион, Франкфурт
Публика:~31.285
Судија: Карлос Амариља   Парагвај
Накамура   27'
Огуро   88'
Робињо   10'
Роналдињо   39'

Елиминациона фаза Уреди

  Полуфинале Финале
             
25 јуни - Нирнберг
   Германија 2  
   Бразил 3  
 
29 јуни - Франкфурт
       Бразил 4
     Аргентина 1
 
 
Трето место
26 јуни - Хановер 28 јуни - Лајпциг
   Мексико 1(5)    Германија  4
   Аргентина 1(6)      Мексико  3

Полуфинале Уреди

25 јуни 2005
  Германија 2—3   Бразил Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~42.187
Судија: Карлос Чандиа   Чиле
Подолски   23'
Балак   45' (пен..)
Адриано   21'   76'
Роналдињо   43' (пен..)

26 јуни 2005
  Мексико 1—1(про.)   Аргентина АВД-Арена, Хановер
Публика:~40.718
Судија: Роберто Росети   Италија
Салцидо   104' Фугуероа   110'
    Пенали  
Перез:  
Пардо:  
Боргети:  
Салцидо:  
Пинеда:  
Осорио:  
5–6 Рикелме:  
Родригес:  
Ајмар:  
Галети:  
Соредо:  
Камбиасо:  
 

Натпревар за трето место Уреди

28 јуни 2005
  Германија 4—3(про.)   Мексико Централстадион, Лајпциг
Публика:~43.335
Судија: Метју Бриз   Австралија
Подолски   37'
Швајнштајгер   41'
Хут   79'
Балак   97'
Фонсека   40'
Боргети   58'   85'

Финале Уреди

29 јуни 2005
  Бразил 4—1   Аргентина Валдстадион, Франкфурт
Публика:~45.591
Судија: Љубош Михел   Словачка
Адриано   11'   63'
Кака   16'
Роналдињо   47'
Ајмар   65'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 2005 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Втора титула

Награди Уреди

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј трофеј:
  Адриано   Адриано   Грција

Стрелци Уреди

5 goals
4 goals
3 goals

2 goals

1 goal

Надворешни врски Уреди