Масаши Огуро

Масаши Огуро (роден 4 мај 1980) — јапонски фудбалер.

Јапонија Масаши Огуро
Masashi Oguro 2010.jpg
Лични податоци
Роден на 4 мај 1980 (1980-05-04) (42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Montedio Yamagata
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2005 Gamba Osaka
2001Consadole Sapporo
2006 Grenoble
2006–2008 Торино
2008–2009 Tokyo Verdy
2010 Yokohama FC
2010 FC Tokyo
2011–2013 Yokohama F. Marinos
2013 Hangzhou Greentown
2014–2015 Kyoto Sanga FC
2016– Montedio Yamagata
Репрезентација
2005–2008 Јапонија Јапонија 22 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Репрезентативна кариераУреди

Масаши Огуро бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2006.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2005 15 5
2006 6 0
2007 0 0
2008 1 0
Вкупно 22 5

Надворешни врскиУреди