Такна (шпански: Tacna) или претходно Сан Педро де Такна (шпански: San Pedro de Tacna) е град во Перу и главен град на регионот Такна. Градот се наоѓа во граничниот појас со Чиле, нешто оддалечен од бреговите на Тихиот Океан. Овој град е доста активен во трговска смисла во јужниот дел на Перу. Градот се стекнал со титула „херојски град“ поради тоа што месните жители покажале голем патриотизам и активна ангажираност при борбата за независност на Перу. Најголем дел од населението се Католици.

Такна
Tacna
(San Pedro de Tacna)
Главниот плоштад во Такна
Главниот плоштад во Такна
Знаме на ТакнаГрб на Такна
Прекар(и): La Ciudad Heroica
(Херојски град)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Peru" does not exist
Координати: 18°03′20″S 70°14′54″W / 18.05556° ЈГШ; 70.24833° ЗГД / -18.05556; -70.24833
Држава Перу
РегионТакна
ПокраинаТакна
ОкругТакна
Управа
 • ГрадоначалникЛуис Торес
Надм. вис.&10000000000000552000000552 м
Население
 • Вкупно242,451
Часовен појасPET (UTC-5)
Мреж. местоwww.munitacna.gob.pe

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди