Координати: 13°31′30″S 71°58′20″W / 13.52500° ЈГШ; 71.97222° ЗГД / -13.52500; -71.97222

За други значења на поимот „Куско“, видете ја страницата за појаснување.

Куско (шпански: Cuzco; на кечуански: Qusqu) — град во југоисточно Перу, во близина на долината Урубамба на планинскиот масив Анди. Градот е главен град на регионот Куско и на покраината Куско. Куско има население од околу 348.935 жители и се наоѓа на 3300 метри надморска височина. Градот бил историски главен град и центар на Империјата на Инките и во 1983 година станал дел од светското културно наследство на УНЕСКО.[1]

Куско
Cuzco

Cuzco, Qusqu
Врв: Плаза де Армас, средина лево: Храм Кориканча, средина десно: Куско, Долу лево: Саксајваман, долу десно: Катедралата во Куско
Врв: Плаза де Армас, средина лево: Храм Кориканча, средина десно: Куско, Долу лево: Саксајваман, долу десно: Катедралата во Куско
Знаме на Куско Cuzco
Прекар(и): La Ciudad Imperial (Империјален град)
Куско Cuzco is located in Перу
Куско Cuzco
Куско
Cuzco
Координати: 13°31′30″S 71°58′20″W / 13.52500° ЈГШ; 71.97222° ЗГД / -13.52500; -71.97222
Држава Перу
РегионКуско
ПокраинаКуско
Основан1100 1st
Управа
 • ВидДемократија
 • ГрадоначалникМарина Секвеирос Монтесинос
Површина
 • Вкупна70,015 км2 (27,033 ми2)
Надм. вис.&100000000000033100000003.310 м
Население 2007
 • Вкупно348,935
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.84
Мреж. местоwww.municusco.gob.pe

Потекло на поимотУреди

Името на градот Куско доаѓа од кечуанскиот назив за градот "qusqu wanka" што во буквален превод значи карпа на бувот.

ИсторијаУреди

Куско бил главен град на Империјата на Инките. Се смета дека некаде во 11 век или 12 век бил основан од страна на Манко Капак. Овој град бил кралски и верски центар на Инките.

Збратимени градовиУреди

Куско е збратимен со:[2]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Constitución del Perъ de 1993“. Pdba.georgetown.edu. Посетено на 2009-07-22.
  2. „Ciudades Hermanas (Sister Cities)“ (шпански). Municipalidad del Cusco. Архивирано од изворникот на 2009-08-03. Посетено на 2009-09-23.
  3. „::Bethlehem Municipality::“. www.bethlehem-city.org. Архивирано од изворникот на 2010-07-24. Посетено на 2009-10-10.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди