Пиура (шпански: Piura) е град во Перу и главен град на регионот Пиура, како и на покраината Пиура. Пиура има население од околу 377,496 и се наоѓа во северниот дел од земјата во близина на еквадорската граница. Пиура е третиот шпански колонијален град во Јужна Америка и прв во Перу основан од шпанскиот конкистадор Франциско Пизаро. Пиура бил основан во јули 1532 година под името „Сан Мигел де Пиура“ и градот објавил независност на 4 јануари 1891 година.[1]

Пиура
Piura
Плоштадот „Плаца де Армас“.
Плоштадот „Плаца де Армас“.
Знаме на Пиура
Знаме
Амблем на Пиура
Амблем
Прекар(и): La Primera Ciudad
(„Првиот град“)
Пиура is located in Перу
Пиура
Пиура
Местоположба во Перу
Координати: 5°12′S 80°38′W / 5.200° S; 80.633° W / -5.200; -80.633Координати: 5°12′S 80°38′W / 5.200° S; 80.633° W / -5.200; -80.633
ДржаваПеру
РегионПиура
ПокраинаПиура
Основан1532
Управа
 • ГрадоначалникХозе Агилар Сантистебан
Површина
 • Градска621,2 км2 (2,398 ми2)
Население
 • Градско28.888
 • Градскo377.496
 • Метро1.008.987
Часовен појасUTC/GMT-5
Повик. бр.73
Мреж. местоwww.munipiura.gob.pe

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. Box, Ben (2004). The South American Handbook (изд. 80.). Footprint Travel Guides. стр. 1132. ISBN 9781903471708.

ПоврзаноУреди