Трухиљо (Перу)

град во Перу

Трухиљо (шпански: Trujillo) — град во северозападно Перу и главен град на регионот Ла Либертад. Трухиљо е трет најголем град во Перу со население од 811,979 жители и е економски центар на северно Перу.[1] Градот се наоѓа на бреговите на реката Моче, во близина на вливот во Тихиот Океан. Во близина на Трухиљо се наоѓаат археолошките наоѓалишта Чан Чан, Храмот на сонцето, Ел Брухо и Храмот на месечината.[2]

Трухиљо
Trujillo
Знаме на ТрухиљоГрб на Трухиљо
Прекар(и): La Ciudad de la Eterna Primavera
(Градот на вечната пролет)
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
РегионЛа Либертад
ПокраинаТрухиљо
Основан6 декември 1534
Управа
 • ГрадоначалникСезар Акуња Пералта
Површина
 • Градска1.768,65 км2 (68,288 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003400000034 м
Население
 • Градско790,221
 • Густина462,63/км2 (119,820/ми2)
 • Градскo1.234
 • Метро800,000
 • Метро631,13/км2 (163,460/ми2)
 2007
Час. појасPET (UTC-5)
 • Лето (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.44
Мреж. местоwww.muntrujillo.gob.pe

Демографија

уреди

Трухиљо е трет најнаселен град во Перу и има население од околу 800,000 житело во метрополитенската област.[3] Во градот живее околу 49.69% од населението на регионот Ла Либертад и 2.9% од населението на Перу.

Сообраќај

уреди

Градот е поврзан со скоро сите позначајни градови на перуанскиот брег. Значаен сообраќаен сегмент во животот на градот е аеродромот Капетан Карлос Мартинес де Пинилос. Пристаништата во Салавери и Чикама се користат како значајни пристаништни центри на Трухиљо.

Значајни личности од Трухиљо

уреди

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
  1. Peru - Trujillo Agglomeration
  2. Información turística de Trujillo,DESCUBRE PERU Un país…muchos destinos. Reviewed July 03, 2008.
  3. „INEI - Censos del 2007“. Архивирано од изворникот на 2011-03-07. Посетено на 2011-03-07.
  4. „Ciudades hermanadas“ (шпански). Ayuntamiento de Trujillo. Архивирано од изворникот на 2009-12-12. Посетено на 26 July 2009.
  5. Salt Lake sister cities, Ciudades hermanas de Salt Lake City Архивирано на 12 март 2012 г.. Consultado el 13 de август de 2009.
  6. „La hermandad Trujillo-Metepec“. Noticiastrujillo. Посетено на 13 August 2009.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди