Чиклајо (шпански: Chiclayo) — град во Перу и главен град на регионот Ламбајеке. Чиклајо се наоѓа на околу 13 километри од бреговите на Тихиот Океан и на околу 770 километри оддалеченост од главниот град Лима.

Чиклајо
Chiclayo
Плоштад во Чиклајо.
Плоштад во Чиклајо.
Знаме на ЧиклајоАмблем на Чиклајо
Амблем
Прекар(и): Град на пријателството
Чиклајо is located in Peru
Чиклајо
Чиклајо
Местоположба во Перу.
Координати: 6°45′46.66″S 79°50′11.81″W / 6.7629611° ЈГШ; 79.8366139° ЗГД / -6.7629611; -79.8366139
Држава Перу
РегионЛамбајеке
ПокраинаЧиклајо
Населен16 век
Управа
 • ГрадоначалникРоберто Торес Гонсалес
Површина
 • Градска6,211 км2 (2,398 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002700000027 м
Население
 • Градскo738,000
 • Метро972,713 (2.009)
Час. појасPET (UTC-5)
Повик. бр.74
Мреж. местоwww.gobiernochiclayo.gob.pe

Чиклајо бил основан од шпанските истражувачи во 16 век и бил првично именуван како Санта Марија де лос Валес де Чиклајо. Како град бил назначен на 15 април 1835 година од претседателот Фелипе Сантјаго Салавери. Исто така, овој претседател го именувал градот како „херојски град“, титула која се користи за градот и денес. Оваа титула произлегува од фактот што голем број граѓани на Чиклајо се приклучиле за борбата за независност на Перу.

Денес, Чиклајо е еден од најзначајните градови во Перу. Така, Чиклајо прераснал во четврти најголем град во државата со население од 738,000 жители[1] во градското подрачје, и 972,713 во метрополитенската област на Чиклајо.

Познати личности од Чиклајо

уреди

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-11-18. Посетено на 2011-03-09.

Поврзано

уреди