Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Ц

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Ц на Европското првенство во фудбал 2012 година.

ТабелаУреди

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
  Италија 10 8 2 0 20 2 +18 26
  Естонија 10 5 1 4 15 14 +1 16
  Србија 10 4 3 3 13 12 +1 15
  Словенија 10 4 2 4 11 7 +4 14
  Северна Ирска 10 2 3 5 9 13 −4 9
  Фарски Острови 10 1 1 8 6 26 −20 4
             
Естонија   2–1 1–2 4–1 1–1 0–1
Фарски Острови   2–0 0–1 1–1 0–3 0–2
Италија   3–0 5–0 3–0 3–0* 1–0
Северна Ирска   1–2 4–0 0–0 0–1 0–0
Србија   1–3 4–0 1–1 2–1 1–1
Словенија   1–2 5–1 0–1 0–1 1–0

* Натпреварот помеѓу Италија и Србија беше прекинат после шест минути поради хулиганството од Србските фанови. [1] Телото за Дисциплина и Контрола од УЕФА и додели службена победа на Италија со 3-0. [2]


РезултатиУреди

11 август 2010
20:00 UTC+3
Естонија   2 – 1   Фарски Острови А. ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 5.201
Судија: Анте Вучемиловиќ - Шимуновиќ (Хрватска)
Саг   90+1'
Рајо ПиројаПироја   90+3'
Извештај Едминдсон   28'

3 септемрви 2010
18:00 UTC+1
Фарски Острови   0 – 3   Србија Торсволур, Tорсхавн
Гледачи: 1.500
Судија: Алберт Тусен (Луксембург)
Извештај Лазовиќ   14'
Станковиќ   18'
Жигиќ   90+1'
3 септември 2010
21:30 UTC+3
Естонија   1 – 2   Италија А. ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 9.550
Судија: Карлос Веласко Карбало (Шпанија)
Зењов   31' Извештај Касано   60'
Бонучи   63'
3 септемрви 2010
20:45 UTC+2
Словенија   0 – 1   Северна Ирска Стадион Људски Врт, Марибор
Гледачи: 11.582
Судија: Павел Кристијан Балај (Романија)
Извештај Иванс   70'

7 септември 2010
20:30 UTC+2
Србија   1 – 1   Словенија Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 30,000
Судија: Олегарио Бенкеренса (Португалија)
Жигиќ   86' Извештај Новаковиќ   63'
7 септември 2010
20:50 UTC+2
Италија   5 – 0   Фарски Острови Стадион Артемио Франчи, Фиренца
Гледачи: 19,266
Судија: Алексеј Кулбаов (Белорусија)
Џилардино   11'
Де Роси   22'
Касано   27'
Кваљарела   81'
Пирло   90'
Извештај

8 октомври 2010
20:30 UTC+2
Србија   1 – 3   Естонија Стадион ФК Партизан, Белград
Гледачи: 10.000
Судија: Максим Лајушкин (Русија)
Жигиќ   60' Извештај Кинк   63'
Василјев   73'
Луковиќ   90+1' (o.g.)
8 октомври 2010
19:45 UTC+1
Северна Ирска   0 – 0   Италија Виндсор Парк, Белфаст
Гледачи: 15.150
Судија: Тони Шапрон (Франција)
Извештај
8 октомври 2010
20:45 UTC+2
Словенија   5 – 1   Фарски Острови Стадион Стожице, Љубљана
Гледачи: 15.750
Судија: Станислав Тодоров (Бугарија)
Матавж   25'36'66'
Новаковиќч   72' (pen.)
Дедич   84'
Извештај Муритсен   90+3'

12 октомври 2010
16:00 UTC+1
Фарски Острови   1 – 1   Северна Ирска Свангаскард, Тофтир
Гледачи: 1,921
Судија: Кирил Цимерман (Швајцарија)
Холст   60' Извештај Лаферти   76'
12 октомври 2010
21:30 UTC+3
Естонија   0 – 1   Словенија А. Ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 5,722
Судија: Томи Скјервен (Норвешка)
Извештај Сидоренков   66' (o.g.)
12 октомври 2010
20:50 UTC+2
(одложен до 21:30)
Италија   3 – 0
(доделена)*
  Србија Стадио Лујџи Ферара, Џенова
Судија: Крег Томас (Шкотска)
Извештај

25 март 2011
20:30 UTC+1
Србија   2 – 1   Северна Ирска Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 2001
Судија: Серхе Гумени (Белгија)
Пантелиќ   65'
Тошиќ   74'
Извештај МекОли   40'
25 март 2011
20:45 UTC+1
Словенија   0 – 1   Италија Стадион Стожице, Љубљана
Гледачи: 16,500
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај Мота   73'

29 март 2011
21:30 UTC+3
Естонија   1 – 1   Србија А. Ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 5,185
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Васиљев   84' Извештај Пантелиќ   38'
29 март 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска   0 – 0   Словенија Виндсор Парк, Белфаст
Гледачи: 11,299
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Извештај

3 јуни 2011
18:30 UTC+1
Фарски Острови   0 – 2   Словенија Свангаскард, Тофтир
Гледачи: 974
Судија: Оливер Драхта (Австрија)
Извештај Матавж   29'
Балдивадсон   47' (а.г.)
3 јуни 2011
20:50 UTC+2
Италија   3 – 0   Естонија Стадион Алберто Браља, Модена
Гледачи: 21,151
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
Роси   21'
Касано   39'
Пацини   68'
Извештај

7 јуни 2011
19:30 UTC+1
Фарски Острови   2 – 0   Естонија Свангаскард, Тофтир
Гледачи: 1,715
Судија: Анти Мунука (Финска)
Бенџаминсен   43' (пен..)
А. Хансен   47'
Извештај

10 август 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска   4 – 0   Фарски Острови Виндсор Парк, Белфаст
Гледачи: 15,000‎
Судија: Емир Алечковиќ (Босна и Херцеговина)
Хјуз   5'
Дејвис   66'
МекКорт   71'87'
Извештај

2 септември 2011
19:45 UTC+1
Фарски Острови   0 – 1   Италија Торсволур, Торсхавн
Гледачи: 5,654
Судија: Тамаш Богнар (Унгарија)
Извештај Касано   11'
2 септември 2011
20:45 UTC+2
Словенија   1 – 2   Естонија Стадион Стожице, Љубљана
Гледачи: 15,480
Судија: Стефан Студер (Швајцарија)
Матавж   78' Извештај Васиљев   29' (пен..)
Пурје   81'
2 септември 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска   0 – 1   Србија Виндзор Парк, Белфаст
Гледачи: 13,026
Судија: Томас Ајнвалер (Австрија)
Извештај Пантелиќ   67'

6 септември 2011
20:45 UTC+2
Италија   1 – 0   Словенија Стадион Артемио Франки, Фиренца
Гледачи: 18,000
Судија: Свеин Одмар Моен (Норвешка)
Пацини   85' Извештај
6 септември 2011
20:30 UTC+2
Србија   3 – 1   Фарски Острови Стадион ФК Партизан, Белград
Гледачи: 9,000
Судија: Арман Амиркањан (Ерменија)
Јовановиќ   6'
Тошиќ   22'
Кузмановиќ   69'
Извештај Бенјаминсен   37'
6 септември 2011
21:30 UTC+3
Естонија   4 – 1   Северна Ирска А. Ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 8,660[3]
Судија: Даниел Сталхамар (Шведска)
Вунк   28'
Кинк   32'
Зењов   59'
Саг   90+3'
Извештај Пироја   40' (а.г.)

7 октомври 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска   1 – 2   Естонија Виндзор Парк, Белфаст
Гледачи: 12,604[4]
Судија: Мануел Грефе (Германија)
Дејвис   22' Извештај Васиљев   77' (пен..)84'
7 октомври 2011
20:45 UTC+2
Србија   1 – 1   Италија Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 35,000[5]
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Ивановиќ   26' Извештај Маркизио   1'

11 октомври 2011
20:45 UTC+2
Италија   3 – 0   Северна Ирска Стадион Адријатико, Пескара
Гледачи: 19,480[6]
Судија: Антонио Матеу Лахоз (Шпанија)
Касано   21'53'
МекАули   74' (а.г.)
Извештај
11 октомври 2011
20:45 UTC+2
Словенија   1 – 0   Србија Стадион Људски Врт, Марибор
Гледачи: 9,848[7]
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Вршич   45+1' Извештај
Забелешки
  • Забелешка 1: Како казна за проблемите со публиката на прекинатиот натпревар помеѓу Србија и Италија, на Србија и беше наредено да го игра својот натпревар против Северна Ирска зад затворени врати, со тоа што една забрана за публика условно за 2 години. Исто така и Италија доби условно една забрана за публика за 2 години. Сепак под жалба на Ирската Асоцијација и со декрет на УЕФА на натпреварот Србија - Северна Ирска им беше дозволено на 200 навивачи од Севрна Ирска да присуствувааат на натпреварот.[8][2] На српските навивачи не им се дозволи да го посетат натпреварот против Естонија на гостински терен.[9]

НаводиУреди

  1. Мечот помеѓу Србија и Италија беше прекинат поради проблеми со публиката
  2. 2,0 2,1 Изјавата на УЕФА за случајот Италија-Србија
  3. „Втора победа со ред! Естонија - Северна Ирска 4-1“ (естонски). 6 септември 2011. Посетено на 6 септември 2011.
  4. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/northern-ireland/estonia/918160/
  5. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/serbia/italy/918159/
  6. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/italy/northern-ireland/918161/
  7. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/slovenia/serbia/918162/
  8. „Навивачите на Северна Ирска присуствуваа на натпреварот со Србија“. ББЦ Спорт. 14 јануари 2011. Посетено на 14 јануари 2011.
  9. Србија се соочува со хулиганска забрана news.com.au, февруаруи 02, 2011